Іноземні компанії будують заводи по виробництву БПЛА в Україні. Як ідуть справи

Читати на RU

Протягом останнього року кілька оборонних компаній вирішили відкрити заводи в Україні під час повномасштабної війни. Їх мета – локалізувати виробництво деяких своїх БПЛА, щоб мати змогу швидше доставити їх українським військам. Про це повідомляє Defence News. Видання зʼясувало, як йдуть справи з реалізацією цих планів у латвійської Atlas та турецької Baykar.

Затримки через бюрократію

Ризька компанія Atlas виробляє невеликі БПЛА, зокрема трикоптер Atlas Pro. Компанія регулярно поставляє дрони в Україну – за даними видання, близько 88% продукції спрямовується до Києва. Зараз компанія розробляє нові «кишенькові дрони» для солдатів: Atlas mini вагою близько 1 кг, і Atlas micro вагою 300 грамів.

Наприкінці минулого року генеральний директор Іван Толчинський розповів Defense News про свої амбіції створити фабрику досліджень і розробок, а також виробничий завод в Україні на початку 2023 року. Однак не все йде за планом.

«Хоча ми вже запустили R&D, з виробничим центром є деякі затримки, у тому числі через бюрократичні процеси, тому дату його відкриття було перенесено, поки ми не зможемо їх подолати», — сказав Толчинський у кулуарах Паризького авіашоу.

Все йде за планом на $95 млн

Ще одна фірма, яка розробляє проекти для українського війська, – турецька оборонна фірма Baykar, яка виготовляє ударні безпілотники, у тому числі TB2.

Виконавчий директор Baykar Халук Байрактар вперше анонсував завод з виробництва TB2 в кінці літа 2022 року після того, як в лютому того ж року передав ЗСУ бойові безпілотники вартістю в мільйони доларів.

Байрактар розповів Defense News, що будівельні роботи на місцевій дочірній компанії Baykar, LLC Avia Ventures, рухаються за планом. Відкриття планується у 2025 році.

«ТОВ «Авіа Венчурс» було зареєстроване в Києві в 2019 році і на початку минулого року отримало ліцензію на імпорт-експорт продукції військового призначення. Це одна з перших і поки що єдиних компаній у країні, яка має іноземного засновника у своїй структурі та ліцензію на оборонні системи, — зазначає Байрактар. – Значна частина підготовчої роботи вже виконується, і очікується, що в липні об’єкт буде електрифіковано».

Угода про співпрацю в аерокосмічній галузі, які в лютому 2022 підписали уряди України та Туреччини, передбачає спеціальні податкові та митні пільги для турецьких інвесторів в аерокосмічний сектор України до січня 2035 року. На цих умовах Baykar має намір інвестувати в свої українські потужності майже 100 млн.

«Ми отримали відповідні ліцензійні дозволи від Туреччини на повне виробництво безпілотників Baykar TB2 і Akinci в Україні», — розповідає Байкар. За його словами, загальний обсяг інвестицій у будівництво цих об’єктів становить запланований на рівні $95,5 млн.

Чому це важливо

Якщо абстрагуватися від самої ідеї мільйонних інвестицій в Україну, не кажучи вже про сотні нових робочих місць на сучасних заводах та науково-дослідницьких центрах, ідея перенесення іноземного виробництва БПЛА в Україну дуже приваблива з точки зору швидкості потрапляння сучасних систем на поле бою. Безпілотники зайняли дуже важливе місце в цій війні, але моделі, які виробляють в інших країнах, можуть поступати в ЗСУ з затримками через логістичні та бюрократичні проблеми. Такі затримки автоматично нівелюються, якщо збірка відбувається всередині країни.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук