У 2014 році аналітик однієї з політичних партій Іван Ішутін під впливом зростання уваги до всього українського вирішив змінити сферу своєї діяльності й зайнятися створенням власного бренду одягу. Так під час Революції гідності в Києві виник Hard Kyiv. За майже десять років підприємець зумів розширити свій бізнес. У футболці бренду ходив нинішній міністр оборони України, а коли депутат Верховної Ради (в минулому) Сергій Лещенко з’явився на роботі в шкарпетках «ЖЕСТЬ», – це спричинило справжній фурор у пресі. 

Журналістка AIN.Business розпитала Івана Ішутіна про особливості роботи бренду, а також шоуруму, який до великої війни щодня відвідували десятки людей з усього світу – від Фінляндії до Австралії. Він також розповів скільки часу займає створення однієї футболки та як із нішевого бренду перерости в продукт для широкого загалу.

«З першого дня роботи у HARD Kyiv були фанати»

До появи бренду HARD Іван Ішутін взагалі не був пов’язаний з одягом. 

«Коли мене питають, як я створив свій бренд, – говорить Іван, – іноді жартую, що все було, як у тумані. Це справді виглядає дивно, що якась людина може придумати бренд, який існуватиме 10 років і буде цікавити багатьох осіб». 

Іван Ішутін – засновник бренду HARD KYIV
Іван Ішутін
Фото в матеріалі: Hard Kyiv

Спочатку Іван возив в Україну одяг із Китаю для футбольних прихильників. Пригадує, як його дивувало, чому фанати-патріоти купують закордонний одяг. 

«Я про це думав кілька років, – ділиться Іван, – але в той час мав нормальну роботу. Тоді в 2014-му сталася Революція гідності й стрімко зріс інтерес до патріотичних речей. Була потужна девальвація і закордонний одяг став дуже дорогий. Я зрозумів, що настав ідеальний час зробити український бренд, про який давно думав».

Тоді й виникла концепція навколофутбольного патріотичного бренду HARD KYIV. Назва створена з перспективою на розширення проекту на інші міста – Hard Lviv, Hard Dnipro тощо. В Івана вже була інфраструктура: сайт для продажу футбольних брендів та спеціалізовані групи в соцмережах. Крім закордонних, він почав продавати і власний бренд.

«З першого дня роботи, – пригадує підприємець, – в нас були свої фанати». 

Спочатку бренд був тільки для чоловіків. У 2017 році виникла потреба рухатися далі й досягати більших масштабів. Тож HARD вирішив розширити асортимент, у тому числі й для жінок. Іван пригадує, що не зовсім розумів, як це зробити, та йому допоміг СЕО агентства креативних рішень GRAPE Юрій Гладкий. Він, зокрема, запропонував Івану стратегічний маркетинговий план розвитку. 

одяг HARD KYIV

«З того часу, – додає засновник HARD, – ми почали думати, як зробити не нішевий стрітвеар-бренд, а для широкого загалу». 

«Наша візитівка футболки, худі та шкарпетки»

Велику популярність бренду принесла «ЖЕСТЬ». Це був один із принтів, який HARD вирішив нанести на свою продукцію. Іван написав «жестьжестьжесть» і такий принт став вмить популярним. Клієнти розповідали, що це слово відповідає їхньому стилю життя. Блогери хотіли собі мати щось із таким принтом. Донині люди інколи думають, що «ЖЕСТЬ» – це назва бренду, додає засновник. 

Після цього для розширення асортименту HARD зробили шкарпетки «ЖЕСТЬ».

«Я відчув себе якимось Каньє Вестом, – говорить Іван, – такою великою була популярність. Коли заходиш в заклад, багато людей питає, де я купив такі шкарпетки. Також до нас почали звертатися відомі люди й цікавитися цим товаром». 

Тоді ж Іван познайомився з Сергієм Лещенком, який на той момент був депутатом Верховної Ради. Він одягнув ці шкарпетки на роботу і чимало ЗМІ опублікували матеріали з заголовками: «У Верховній Раді – ЖЕСТЬ». Для бренду HARD це був потужний піар, визнає у розмові засновник. У той час у бренду уже був перший шоурум – маленький магазинчик на вулиці Січових Стрільців у Києві. 

худі і светр HARD KYIV

«Наша візитівка, – говорить Іван, – футболки, худі та шкарпетки. Популярна також жіноча білизна. Загалом ми намагаємось робити щось нестандартне – наприклад, продаємо пляшечки з написом KYIV AIR OF FREEDOM, тобто продаємо повітря». 

«HARD Kyiv має клієнтів із усього світу»

Іван розповідає, що не любить поспішати. За день в нього може виникнути кілька ідей для бренду, але не всі вони зрештою використовуються. 

«Для мене важливо, щоб ідея подобалась через 2-3 місяці, – додає засновник бренду. – Ми не любимо кон’юнктурну концепцію, а намагаємось придумати і розкрутити щось своє». 

Тому ідеї можуть довго «відлежуватись». Але потім команда бренду вибирає найкращі. 

«У нас є принт OnlyHard, – додає Іван, – який використаний як перероблений логотип OnlyFans. Десь через півроку, як ми випустили цей проект, аналогічний зробив відомий світовий бренд VETEMENTS. Деякі ідеї з’являються у багатьох головах. І це нормально».  

Івана Ішутін – одноосібний засновник бренду. Разом із продавцями, які працюють в шоурумі в Києві, вони і є командою HARD. Для виготовлення своєї продукції проект співпрацює з різними виробництвами для кожного виду продукції: шапки, панами – одне, сумки – інше, трикотажні вироби – третє. Загалом виробництво займає близько місяця. 

Свою продукцію бренд реалізовує через офіційний сайт, соціальні мережі та безпосередньо у великому шоурумі в центрі Києва (вул. Рейтарська, 5), куди переїхали два роки тому. 

AIN.Business й далі збирає історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму: 

HARD KYIV має клієнтів із усього світу. До початку повномасштабної війни, пригадує засновник, в столичний шоурум щодня заходили десятки людей з різних країн – від Фінляндії до Австралії. З її початком вони почали звертатися до команди бренду й були готові купити будь-який товар для підтримки України та бренду. Іванові запамʼятався хлопець з Австралії, який придбав 5 футболок про «русский корабль». 

«А ще в 2017 році, – додає засновник бренду, – мені надіслали фото клієнта в худі HARD з Антарктиди». 

«Обстріли Києва майже не впливають на продаж»

Бренд HARD з’явився у 2014 році. Тоді 10% від прибутку відправляли на допомогу українській армії. Так тривало більше року протягом гострої фази війни. Згодом бренд почав перенаправляти частину прибутку на виготовлення шапок, які дарували військовим. Це також тривало кілька років. З початку повномасштабної війни, спершу відправляли частину прибутку на армію, потім – проводили благодійні аукціони і збирали кошти. 

Іван розповідає, що оскільки шоурум знаходиться у напівпідвальному приміщенні, то часто він виконує функцію бомбосховища. Бренд часто залишав його двері відкритими, щоб люди могли сховатися під час повітряної тривоги на початку повномасштабної війни в 2022 році.         

«Через кілька місяців від початку великої війни, – говорить засновник HARD, – ми повернулися до постійної роботи. Насправді цікаво спостерігати, як труднощі допомагають працювати. З одного боку, COVID-19 негативно відобразився на продажах, а з іншого – багато іноземців приїжджали до Києва, втікаючи від ще суворіших заборон у Європі». 

«Після перших обстрілів Києва і вимкнень світла, – пригадує Іван, – у нас взагалі не було продажів. Але потрохи все нормалізувалося. Обстріли міста майже не впливають на продаж. Українці вже звикли до них. Ми відкриваємо очі, дивимось, куди були прильоти, п’ємо каву, йдемо на роботу і чекаємо на перемогу». 

Засновник HARD зазначає, що навіть під час війни не зникла B2B-співпраця. Минулого року у бренду були потужні колаборації з одним із українських банків. Зокрема, HARD розробив принт «Ощадь для ЗСУ» яку одягнув Міністр оборони України. Багато є й оптових замовлень. Зокрема, днями Іван забрав готове замовлення для будівельної компанії на 150 футболок.  

Підприємець переконаний, що Україна дуже легко дає можливість створювати та розвивати бізнеси. 

«Іноді здається, – міркує Іван, – що все зайнято, але якщо подивитися на закордонний бізнес, де є, наприклад, одяг для собак, для одноногих собак, для одноногих собак чорного кольору, то розумієш, що у нас – “блакитний океан” і можна робити все, що завгодно. Багато можливостей і робочої сили. Ми відрізняємось від Європи тим, що голодні до перемог. Причому не тільки в бізнесі, але і на полі бою. І сподіваємось, головна перемога України буде вже скоро».  

Раніше AIN.Business розповідав історію продажу бренду крафтового варення та соусів «Дім варення»: