DOU зібрав портрет ІТ-фахівця за 2023 рік, заснований на 12 746 анкетах. Це айтівці усіх тайтлів і спеціалізацій, які нині перебувають в Україні або переїхали за кордон через війну, проте планують повернутися. AIN.UA обрав найцікавіше.
Вік, стать, географія
- Понад 80% українських айтівців — це люди до 35 років. ІТ-фахівці, яким за 40, рідкість – їх всього 5%.
- Майже три чверті айтівців чоловіки (їх 74%). Проте кількість жінок в ІТ зростає: за рік їх частка збільшилась з 23% до 26%.
- Жінок стало більше майже в усіх спеціалізаціях, навіть у таких традиційно «чоловічих», як розробка і DevOps. З 7% до 9% зросла частка жінок серед СТО і Director of Engineering.
- Попри поширену думку, що жінки в ІТ переважно обіймають нетехнічні посади, 66% з них — це технічні фахівці. Найбільше серед жінок тестувальниць (29%) і розробниць (17%).
- 83% фахівців живуть у великих містах; 36% у Києві, 18% у Львові. В інших містах-мільйонниках ІТ-спільноти набагато менші: 6% живуть у Дніпрі, 4% в Одесі, 3% у Харкові.
- 10% респондентів живуть за кордоном, але планують повернутися в Україну. 35% з них — у Польщі, далі — Іспанія (6%), Німеччина та Португалія (по 5%). Велику частку тих, хто за кордоном, становлять досвідчені фахівці: 50% мають рівень Senior чи вище, а 53% працюють в ІТ понад п’ять років.
- 55% тих, хто зараз в Україні, не планують нікуди їхати.
- 8% хочуть виїхати й активно готуються. Ще 19% не відкидають еміграцію, але поки що нічого для цього не роблять. Чоловіки частіше планують чи задумуються про виїзд, ніж жінки: 32% чоловіків проти 16% жінок.
- Варіант поїхати за кордон за новим досвідом і повернутися в Україну розглядають 14% айтівців, які нині живуть в Україні.
Спеціалізація, досвід, тайтли
- 86% айтівців, які відповіли на запитання «Портрета» цього року, це технічні фахівці. Майже половина з них розробники (їх 47%). Ще 20% — тестувальники. На третьому місці — РМ (їх 6%).
- 70% айтівців мають менше ніж п’ять років досвіду у нинішній спеціалізації.
- За тайтлами найчастіше це Middle (36%) або Senior (26%). Керівником стати важче, ніж сеньйором — тільки 14% мають рівень Lead/Head/Architect.
- Рівень англійської в українських айтівців поступово зростає: якщо 2019 року 47% знали її на хорошому рівні (Upper-Intermediate чи Advanced), то нині їх 55%.
- Українські айтівці активно ознайомлюються зі штучним інтелектом: 57% фахівців уже випробували його. Найпопулярніший — ChatGPT, на другому місці — Copilot. Серед креативних спеціалізацій найбільш популярний Midjourney.
Доходи і проекти
- 84% айтівців задоволені нинішнім рівнем доходу. Простежується лінійна залежність: що вищий дохід — то більше ним задоволені.
- $500 — важлива межа в сприйнятті своєї зарплати айтівцями. Менше як $500 сприймається як «мало» — 62% тих, хто заробляє менше як $500, не задоволені своїм доходом. А більше як $500 — це вже непогано: серед тих, хто заробляє від $500 до $1000, 63% вже радше чи повністю задоволені її розміром.
- Межею, після якої починається «багато», 2023 року є $6000. З цього рівня понад половина фахівців, які його досягли, повністю ним задоволені.
- Більшість українських айтівців присвячують час лише одній роботі. Додаткові роботи чи проєкти, як оплачувані, так і на волонтерських засадах, мають тільки 23% айтівців.
- Встигають працювати на кількох роботах (фул-, парт-тайм чи фриланс) 8% респондентів. DevOps / SRE фахівці краще за інших вміють поєднувати кілька робіт: 17% з них мають додаткову зайнятість.
- Фінансове становище айтівців дещо погіршилося через війну: цього року 66% фахівців заробляють більше, ніж витрачають, проти 71% рік тому. Ще 27% витрачають весь дохід і лише 7% витрачають більше, ніж заробили.
- Негативний баланс доходів і витрат переважно мають ті, хто заробляє менше ніж $1000 на місяць. Проте ідеальної суми, якої б вистачило на все, визначити не вдалося. Навіть серед фахівців з доходом від $10 000 на місяць 3% витрачають більше, ніж заробляють.
Компанії та організація роботи
- Цьогоріч вперше зрівнялася кількість айтівців, які працюють в продукті та аутсорсі: їх по 40%. Частка фахівців, залучених у продуктових компаніях, поступово зростає. У 2019 році в них було 28% айтівців, торік — 36%. Частка аутсорсингових компаній, навпаки, зменшується.
- 71% айтівців працюють у середніх або великих ІТ-компаніях чисельністю понад 50 співробітників.
- ФОП залишається основною формою працевлаштування українських айтівців: так оформлені 81% з них. Проте якщо порівнювати з минулим роком, частка ФОПів зменшилась, а частка гіг-контракторів натомість зросла з 1% до 5%.
- ІТ — молода сфера: 57% фахівців прийшли сюди п’ять чи менше років тому.
- Через війну та кризу у світовому ІТ приплив початківців в українське ІТ помітно сповільнився. Лише 4% айтівців вдалося «увійти в ІТ» протягом останніх 12 місяців.
- 85% айтівців повністю чи переважно працюють віддалено. Лише за кілька років віддалена робота стала стандартом: ще 2019-го 80% айтівців в Україні щодня ходили в офіс. 37% айтівців відвідують офіс — час від часу чи постійно. 25% приходять в офіс через особистий вибір, а не на вимогу компанії.
- 68% спеціалістів працюють у межах 35-45 годин на тиждень. Порівняно з минулим роком, трохи зменшилась кількість трудоголіків: торік 17% працювали понад 45 годин на тиждень, а зараз — 14%.
- Найбільше працюють СТО/Director of Engineering: 38% з них витрачають на завдання понад 45 годин на тиждень. Частіше овертайми трапляються в стартапах, невеликих компаніях до 10 людей та у фахівців на фрилансі.
- 54% айтівців, які перепрацьовують, отримують компенсацію за додаткові години від свого роботодавця. Що більша компанія, то більша ймовірність, що овертайми оплатять. Найрідше їх покривають стартапи та державні підприємства: близько 70% фахівців, яким доводилося працювати більше як 8 годин на день, не отримували компенсацію.