НБУ переходить на керований гнучкий курс з 3 жовтня. Що це означає

Національний Банк України оголосив, що з 3 жовтня переходить на керований гнучкий курс. Про це регулятор оголосив публічно. Що це означає — пояснюють простою мовою у ICU. Редакція AIN.UA вибрала головне.

Важливо: НБУ не відпустив курс гривні у вільне плавання.

Що ж тоді означає керований гнучкий курс? Офіційний курс за нового режиму — керованої гнучкості — визначається операціями на міжбанківському валютному ринку. Цей режим відрізняється від того, що діяв до 24 лютого 2022 року, коли НБУ лише згладжував курсові коливання. Довоєнний режим зараз не підходить, адже на ринку є структурний дефіцит валюти, який за плавання курсу призводив би до постійного послаблення гривні. Натомість за керованої гнучкості НБУ компенсуватиме цю структурну різницю між попитом та пропозицією валюти. Завдяки цьому курс зможе рухатися в обидва боки: як зростати, так і знижуватися. До того ж НБУ суттєво обмежуватиме рухи курсу, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.

А які зміни для населення? Правила встановлення готівкового карткового курсу залишаться без змін. Саме у цих сегментах ринку купує та продає валюту населення. 

  • Вже майже півтора року курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими. За цей час вони як зростали, так і знижувалися. Наприклад, у липні цього року курс продажу готівкової валюти знизився нижче 37,2 грн/$. 
  • Зусилля НБУ й надалі спрямовуються на мінімізацію різниці між готівковим та офіційним курсом. 

Навіщо тоді така зміна? У ICU стверджують, що така зміна — необхідна, оскільки приклади з історії показують, що чим довше країна намагається зберігати фіксованим курс, тим більше проблем у неї виникає у майбутньому. Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про:

  • накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію та значний економічний спад. 
  • До того ж, довготривала фіксація курсу створює оманливе відчуття його стабільності. Чим довше НБУ утримував би цей режим, тим важче б було з нього виходити.

Щоб уникнути всіх цих негативних наслідків, Національний банк поступово, створивши всі необхідні передумови, збільшує гнучкість курсу та переходить до режиму керованої гнучкості. 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук