Штучний інтелект, стартапи та технологічні міста: яке майбутнє прогнозує IT Arena 

3364 відвідувачі з понад 30 країн світу, понад 100 спікерів та стільки ж представників медіа світових та українських видань, 50 мітапів у кращих ресторанах та пабах міста, історичні локації та посилені заходи безпеки – IT Arena відзначила свій десятий ювілей, віддавши шану останній декаді технологій. 

За останні роки попри усі труднощі, які принесли пандемія та повномасштабна  війна, IT Arena виросла та їй стало затісно на стадіоні «Арена Львів». Тож цього року конференція дивувала гостей новими локаціями у центрі Львова: три історичні будівлі створювали у серці міста «технологічний трикутник». Головною сценою події та бізнес треком став Національний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. Драмтеатр імені Марії Заньковецької приймав учасників Startup Competition, слухачів продуктового та стартап треків. А воркшопи та виступи технологічного потоку відбувалися у Національному музеї імені Андрея Шептицького.  

На локаціях гостей IT Arena, окрім традиційних доповідей в треках, чекали практичні воркшопи, мистецька виставка з переосмисленням технологічності світу, якісний нетворкінг. У основній програмі конференції інсайтами ділилися найкращі техфахівці, серед яких працівники компаній Warner Bros., Gartner, Simulmedia, Respeecher та інші. Спеціальним зірковим гостем ювілейної конференції стала ONUKA – артистка, чия музика поєднує у собі традиційний фольк і електронне звучання.

Ведучою події традиційно був прототип штучного інтелекту Аріна. Вона відкрила десяту IT Arena інтригуючою промовою про минуле та майбутнє. За допомогою Midjourney та АІ учасники події разом з ШІ-ведучою зазирнули в майбутнє та показали, яким може бути світ вже за 10 років. ”Технології не шкодять, вони допомагають. У співпраці з ними людство може  досягти неймовірного», – резюмує генеративний ШІ-хост Аріна.  

Війна та технологічні міста 

«Україна заслуговує значно більших інвестиції, ніж має зараз»,– сказав Анатолій Моткін, засновник і президент StrategEast. Він переконаний: хто вкладає в Україну зараз, отримає значно більше вигоди, ніж той, хто лиш думає про це. І це попри усі виклики війни. Адже «Інновації народжуються у моменти змін», – зауважив співдиректор Американського центру доступу до ринку Кріс Баррі.

Технологічна війна, яку веде Україна, дала стимул до появи нових стартапів. Супутниковий зв’язок, дрони, як на суші, так і на воді, системи ситуаційної обізнаності, роботизовані наземні технології, РЕБ розробки у цих сферах вже змінюють ситуацію на полі бою. «Технології зберігають життя», – зауважує Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Рятують здоров’я техінновації і в тилу. Львів щодня приймає тисячі поранених. Усі вони отримують якісне лікування у сучасних центрах реабілітації, до створення яких долучилися міжнародні партнери та місцеві IT-компанії. Про це розповів мер міста Андрій Садовий. Вони разом з Патріком Бертом, екс-мером Пало Альто, дискутували, як попри труднощі робити українські міста більш технологічними. «Українська стійкість має бути закладена в модель росту», переконаний Берт. Водночас, він радить не прагнути скопіювати Кремнієву долину: «Львів вже має власні досягнення»

І одне з них – це використання 3D друку для будівництва. Першу створену на спеціальному принтері школу у Львові планують відкрити вже у 2024. Займається цим команда Team4UA, яку очолює Жан-Крістоф Боні. «Через війну в Україні безліч руйнувань: школи, мости, приватні будинки. Країну потрібно відбудовувати і 3D-друк допоможе зробити це швидше», –  каже Боні. 

Революція штучного інтелекту

«Завдяки генеративному ШІ більшість роботи можна автоматизувати до хвилин, а то й секунд», – каже Готьє Вассер, директор Центру бізнес-аналітики Фішера при Берклі. На його думку ШІ може виконувати 80% рутинної роботи. Та чи завжди це добре? Алекс Дантас, засновник Circuit Launch переконаний: «Уже зараз будь-яка компанія може скоротити кількість працівників на 20%». Тож потрібно змінювати підходи до навчання, зокрема промпт-інжиніринг має бути обов’язковою навичкою. 

А що ж чекає нас у майбутньому? Вже за 5 років у світі з’явиться операційна система із вбудованим штучним інтелектом – передбачає віце президентка досліджень ШІ в Gartner Светлана Сікулар. А додатки без вбудованих моделей машинного навчання у 2027 стануть скоріше рідкісним винятком, ніж нормою. А це означає, що бізнесу потрібно використовувати AI та ML, щоб залишатися конкурентоспроможними. 

Сікулар також прогнозує, що за п’ять років ШІ стане головною проблемою кібербезпеки. З цим згоден і Деніел Прієто, екс-директор департаменту стратегії кібербезпеки у Білому Домі: «Генеративний ШІ можуть використовувати для  дезінформації та створення діпфейків, це становить ризик». Тож за ці роки, кажуть експерти, варто створити чіткі правила використання технології.

Битва стартапів

Майбутнє – за стартапами. Тому традиційно під час IT Arena відбулася битва найамбітніших розробок – Startup Сompetition. Загальний призовий фонд змагання склав $489 000. Переможців обирало журі з досвідчених інвесторів. За перше місце вручали $10 000, за друге та третє $8 000 і $5 000 відповідно. Також цього року стартапи отримали інвестиції одразу під час змагання. 

Переможцем в основній категорії стала команда «S.Lab», яка розробляє екологічні упаковки на заміну пінопласту в промислових масштабах. Окрім грошового призу, вони отримали $100 000 інвестицій від ZAS Venture, $10 000 від ангельського інвестора Саші Ремінного та €100 000 від Vesna Capital. Друге місце отримала розробка «NUMO», додаток, який допомагає дорослим із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності. Третє – Jetbeep, чия команда створила повністю автономні камери зберігання посилок. 

Цього року IT Arena у партнерстві з кластером з розвитку оборонних технологій Brave1 запровадила спеціальну категорію для defense-стартапів. Перше місце у ній отримала «Himera» – компактна цифрова радіостанція для спілкування в межах підрозділу. Друге – «Zvook». Це апаратно-програмний комплекс, що акустично виявляє повітряні об’єкти. Третє – «Falcons», що розробили комплекс «ЕТЕР» для пеленгації ворожих засобів зв’язку, РЕБ та дронів. Крім того, defense tech стартапи Zvook, Falcons, Mantis Analytics та Griselda отримали $200 000 інвестицій від ангельського інвестора.

Також під час IT Arena Мінцифра та Проєкт USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» оголосили про нову грантову програму на розвиток та реалізацію інноваційних рішень у сфері кібербезпеки. 

«Україна уже довела свій цифровий потенціал на світовій арені. Агентство США з міжнародного розвитку віддане ідеї допомагати українським стартапам перетворити новаторські ідеї в готові для ринку рішення, які здивують весь світ. Пишаюся тим, що через оголошену грантову програму на загальну суму  $500,000 USAID та Міністерство цифрової трансформації матимуть змогу надати імпульс найкращим та найяскравішим ідеям у сфері кібербезпеки. Це зміцнить кібербезпеку не лише в Україні, а й у всьому світі», — заявив Джим Хоуп, Директор Місії USAID в Україні.

Майбутнє вже тут

Пандемія коронавірусу та повномасштабна війна показали, що підготуватися до всього неможливо. Ключовим стає вміння адаптовуватися. «Важливо думати про майбутнє, готуватися, вчитися вирішувати проблеми, бути більш витривалими. Але неможливо передбачити все, потрібно бути гнучкими», – каже Лоран Дюпуш, голова правлiння UKRSIBBANK BNP Paribas Group. І в цьому Україна перша. «Ваша ДНК –  надихати світ», – переконаний Лоран Дюпуш. 

Амбітні цілі та класні результати й справді змушують іноземців захоплюватися технологічністю України. «Наша мета – це побудувати найзручнішу країну у світі», –  зі сцени IT Arena поділився керівник департаменту розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України Мстислав Банік. Він розповів, яким був   процес роботи над створенням Дії та про її постійний розвиток. «Україна технологічно попереду багатьох країн світу», – стверджує журналістка Юлія Мандюк, яка вже 12 років живе у Нью-Йорку. 

За останні десять років змінювалися технології, країна, техгалузь та IT Arena. Незмінним залишилося бажання об’єднувати людей заради дискусій, бізнес-нетворкінгу та натхнення.

«IT Arena 2023 – це не просто чергова подія – це данина нашим зусиллям, подорож у минуле та погляд у майбутнє. Попри усі труднощі війни, нам вдалося вкотре зібрати разом представників бізнесу та держави, інвесторів та молодих підприємців заради розвитку індустрії та України», – зазначає CEO IT Arena Степан Веселовський.

«IT Arena, яка відбулася за партнерства з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), стала символом стійкості і незламності української технологічної індустрії. За нашої підтримки на конференції виступили іноземні спікери топ рівня в своїх галузях. Зустрічі з міжнародними експертами допомагають українським фахівцям попри війну інтегруватися в глобальне середовище, розвивати передові технології, а відтак лишатися конкурентоспроможними на глобальному IT-ринку. Агентство підтримуватиме й надалі IT індустрію задля її розвитку та сприяння відновленню економіки країни», — зазначає Наталія Петрова, менеджерка проєктів USAID.

Дякуємо Збройним Силам України за можливість провести конференцію. Ми були безмежно раді бачити наших Захисників на IT Arena. Квитки для всіх, хто захищає нашу державу –  безкоштовні. 

Уже через рік 27-29 вересня IT Arena знову повернеться з новою програмою та нетворкінг-можливостями. 

Партнери, які підтримали IT Arena попри усі виклики війни: 

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук