Horizon Capital інвестувала в GoIT, може йтися про чек у $15 млн. Бліц зі сторонами угоди

Українська онлайн-школа програмування GoIT залучила інвестиції від Growth Fund IV – нового фонду Horizon Capital. Сторони не розкривають точну суму та деталі угоди, але, як дізналась редакція AIN.UA, може йтися про чек в районі $10-15 млн за міноритарну частку в 25%.

Ми записали коротку розмову з обома сторонами про цю угоду: старшим партнером Василем Тофаном й інвестиційним директором Богданом Свиридовим з боку Horizon Capital, та засновником GoIT Романом Корицьким і CEO проєкту Антоном Чорним. 

Якою є сума та деталі угоди з GoIT?

Василь Тофан: Ми не розкриваємо деталей угоди, але наш фонд вже зібрав близько $300 млн. Стандартна інвестиція цього фонду – це від $10 до $30 млн за міноритарні частки. Якщо ви візьмете середню точку названого мною коридору, або трохи нижче, та середній показник міноритарної частки у 20-30%, то це дасть вам базове поняття про параметри угоди.

Раніше ви анонсували про плани інвестувати в три-пʼять портфельних компаній до кінця року. Вони зберігаються? 

Василь Тофан: Так, поки що ми в бюджеті, в планах до кінця 2023 року закрити щонайменше три інвестиції. А можливо, й більше. GoIT – друга інвестиція фонду, і ще три перебувають у завершальній фазі. 

GoIT хоче скерувати залучені кошти на дві речі: глобальну експансію та інтеграцію в продукт штучного інтелекту. Поділіться деталями.

Роман Корицький: Ми плануємо активно розширюватися на тих ринках, де ми вже присутні – це Польща і Румунія, а також Колумбія та Південно-Східна Азія. Тестуватимемо й нові ринки, наприклад, Туреччину, де ми вже робимо пілотний проєкт. Також нас цікавлять Чилі, Мексика та Вʼєтнам. 

Антон Чорний: Додам, що ми розширюватимемо і лінії наших продуктів на цих ринках. Наприклад, масштабуватимемо проєкт дитячої STEM-освіти GoITeens. Цьогоріч ми також запустили онлайн-магістратуру Neoversity. Важливо розуміти, що хоча GoIT розпочинались як курси з програмування для дорослих, зараз ми дуже диверсифікована компанія: нетехнічні спеціальності, дитяча освіта, магістратура займають значну частину нашого бізнесу. Частка міжнародних ринків суттєва і швидко зростає.

Що стосується використання ШІ, то в нашому сегменті основним обмеженням для зростання є перевірка домашніх робіт студентів. Дуже важливо, аби разом зі збільшенням кількості студентів у нас була достатня кількість менторів, які перевіряють домашні роботи. Йдеться про тисячі домашніх робіт щоденно. GoIT дає обіцянку, що кожна домашня робота буде перевірена максимум впродовж 24 годин. Це важливо для якості навчання. І навіть під час масштабних блекаутів в Україні, 99% домашніх робіт ми перевіряли вчасно. 

Щоб пришвидшити цей процес, ми інтегруємо ChatGPT для перевірки ДЗ основного курсу. Наша команда інженерів написала велику кількість промптів до кожної домашньої роботи. Чат-бот здійснює перевірку за 20 секунд і дає фідбек, що треба змінити або покращити. Після ChatGPT роботу вже перевіряє ментор. 

Крім експансії та ШІ, ми придивляємось до сегмента формальної освіти – вже розглядаємо можливість поглинання партнерської дитячої онлайн-школи і розвитку вищої освіти. 

Як, за вашою оцінкою, зараз почувається інвестиційний ринок України?

Богдан Свиридов: Ми бачимо здоровий інтерес з боку інвесторів до українських компаній, які активно виходять на іноземні ринки й мають там великі перспективи.

Компанії, які фокусуються винятково на локальному ринку, звичайно, не настільки цікаві як українським, так й іноземним інвесторам, ніж до війни, і це логічно. Основна перевага нашого ринку для інвесторів – якісна робоча сила в IT-індустрії, водночас не така дорога, як в інших країнах.

Василь Тофан: Ми інвестуємо в український ринок вже майже 30 років. Зрозуміло, що економічних циклів було багато. І на нашу думку, зараз хороший час для інвестицій. Є відома фраза [американського інвестора Воррена] Баффета: «Be fearful when others are greedy and greedy when others are fearful» [з англ. Бійтеся, коли інші виявляють жадібність, і будьте жадібними, коли інші бояться – ред.].

Звісно, ця позиція може видаватись контроверсійною, але в нашому випадку це працює. Ми впевнені, що вінтажі [vintage year – інвестиційний термін, що позначає рік, коли фонд почав інвестувати в певний проєкт або компанію, – ред.] 2022, 2023 і 2024 років будуть, напевно, найкращими.

Зрозуміло, що фактори ризику після початку повномасштабного вторгнення рф і повʼязані з цим обмеження з погляду мобілізації грають важливу роль. Але на мою субʼєктивну думку, важливішим є фактор глобального tech meltdown [криза в технологічній сфері – ред.].

Якщо дивитись на це з наукового погляду, то потрібно провести контрольований експеримент. Взяти компанію, у якої є присутність в Україні, та компанію з цієї ж індустрії, але вже без присутності тут. Наприклад, EPAM, яка торгується на біржах, і Thoughtworks чи Endava. І просто порівняти їхні продажі. Й ми побачимо, що, скажімо, у Thoughtworks продажі цьогоріч впадуть на 12%, у EPAM на 3%, а в Endava буде флет. 

І стане зрозуміло, що фактори ризиків в Україні тут не на першому місці. Я можу порівняти наш фонд вінтажа 2017 року та теперішній. І зараз набагато більше можливостей, ніж шість років тому. Просто великих і успішних компаній зараз набагато більше, попри дуже погані макроумови. Тож ми оптимістичні. 

Чому ми задоволені інвестицією в GoIT? Світовий ринок освіти складає близько $6 трлн. Це один з найбільших ринків у світі, на нього припадає приблизно 6% глобального ВВП. А доля EdTech досі мізерна, теж близько 4%, але за прогнозами Morgan Staley, до 2030 року її доля в усій освітній сфері виросте до майже 8%. 

Зрозуміло, що ринок освіти треба змінювати – він зараз надто непродуктивний, дорогий, не вистачає вчителів тощо. На нас чекає зсув парадигми того, як ми навчаємо і як ми вчимось. Модель, коли людина умовні 12 років проводить у школі, ще щонайменше чотири роки в університеті, потім йде на дорогі магістратури, після яких люди залишаються з величезними боргами – нестабільна. 

Успіх GoIT полягає саме в тому, що їхня модель навчання швидша, економніша з погляду фінансових ресурсів і враховує поточні потреби роботодавців. Їхній виторг за останні три роки зріс у 12 разів. Це суперрезультат. 

Можете назвати 3 найперспективніші напрями для інвестування просто зараз? 

Василь Тофан: Нас цікавить сервісне IT, навіть попри те, що акції великих гравців впали. Глобально запит на розробників програмного забезпечення зростатиме. Друге – згаданий мною сектор освіти. Але те, що ми раніше інвестували в Preply, а зараз у GoIT, – це не про те, що ми спеціалізуємось на освітніх проєктах. Horizon Capital дивиться на успішні компанії з гарним продуктом, що швидко зростають. Це вписується в стратегію efficiency improvement – робити більше за менших витрат.

При цьому важливо додати, що ми не венчурний фонд, ми не «засіваємо» 20 компаній, дві з яких виживуть і повернуть гроші за решту 18. Ми інвестуємо у дорослі, сталі компанії, це фундаментальний підхід.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук