17 листопада Міністерство цифрової трансформації спільно з депутатами та бізнесом розробили та зареєстрували на сайті Верховної Ради законопроєкт №10225-1 про обіг віртуальних активів в Україні.

Він зокрема

  • визначає правовий статус віртуальних активів;
  • класифікує цифрові активи та послуги у сфері, які адаптуються з європейськими стандартами регулювання криптоактивів (МіСА);
  • створить інноваційну зону, у якій упродовж трьох років можна працювати без попередньої авторизації;
  • адаптує рекомендації FATF щодо фінмоніторингу ринку криптоактивів.

Керівник харківського офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Андрій Литвин у колонці для AIN.UA розповів про те, якими будуть податки на операції з криптовалютою та хто зможе продавати та купувати крипту. 

Якими будуть податки на операції з криптовалютою?

Оподатковуватися буде прибуток, отриманий від проведення операцій з віртуальними активами. Визначатися такий прибуток буде в момент продажу або іншого відчуження за правилами, встановленими для певної системи оподаткування. Якщо спрощено, то прибуток дорівнюватиме різниці між отриманим доходом від відчуження та витратами, пов’язаними з цим віртуальним активом.

На операції з продажу або іншого відчуження віртуальних активів діятиме податкова ставка 18% на прибуток. Фактично, як для суб’єктів господарювання, так і для фізичних осіб, які здійснюють операції з відчуження віртуальних активів, діятиме однакова ставка. Проте ФОПам та фізичним особам буде потрібно сплатити ще 1,5% військового збору. 

Відповідно до законопроєкту, юридичні особи та фізичні особи-підприємці не зможуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп, якщо здійснюють операції з відчуження віртуальних активів. Можна дійти логічного висновку, що неможливість перебування на спрощеній системі оподаткування та застосування ставки податків у 18% пов’язані з потребою держави, яка перебуває в стані війни, у грошах. Однак варто розуміти, що тривалий час в Україні було відсутнє чітке державне та податкове регулювання ринку віртуальних активів, що дозволило йому розвинутися та наповнитися грошима. Наразі ж держава вирішила, що настав час збирати податки з цього «неораного поля».  

Чи можна подарувати крипту?

Подарувати віртуальні активи можна, але держава все одно отримуватиме за це податок в розмірі 5%, якщо це стосується дарування між фізичними особами, а також – 1,5% військового збору. Сплачуватиме його особа, яка отримала подарунок. В разі ж, якщо дарувальником виступатиме юридична особа, громадянин має сплатити вже 18% податку та 1,5% військового збору. Законопроєкт не відносить віртуальні активи до тих, які оподатковуються за нульовою ставкою. В разі дарування віртуального активу, сума, на яку нараховуватиметься податок, не може бути меншою ринкової вартості такого активу.

Хто в Україні зможе проводити купувати та продавати віртуальні активи?

Купувати та продавати віртуальні активи зможуть як фізичні, так і юридичні особи, а ось проводити самі операції з відчуження таких активів на території України матимуть право лише постачальники послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, тобто – юридичні особи, авторизовані в порядку, встановленому законопроєктом. 

Якщо стисло, то юридична особа має пройти встановлену законом процедуру авторизації. Професійні учасники ринку віртуальних активів муситимуть пройти процедуру авторизації та стати постачальниками послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів. Такий постачальник має бути створений у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю та має перебувати на території України. Ефективне управління такої особи має бути в Україні, а один з його директорів – резидентом. Постачальник має відповідати вимогам, встановленим порядком авторизації діяльності з надання послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів. Заява про авторизацію подається до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відповідності до встановленої форми. 

Окрім того, за спрощеною процедурою постачальниками таких послуг можуть стати банки, депозитарні установи, інвестиційні фірми, оператори організованого ринку капіталу, установи електронних грошей, за умови повідомлення про це Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Варто зазначити, для здійснення такої авторизації буде потрібно ухвалити підзаконні нормативно-правові акти. Це не станеться одразу після набуття законом чинності, законодавство треба буде допрацювати.

Хто буде податковим агентом угод з віртуальними активами?

Податковий агент – це той, хто нараховує, утримує та сплачує податки від імені та коштом особи, яка отримала дохід. Наприклад, якщо ви маєте депозит в банку – банк платить за вас податки. Усі операції з грошима (віртуальними чи реальними) оподатковуються.

Відповідно до законопроєкту, якщо операції з віртуальними активами проводяться між юридичними особами, податковими агентами виступатимуть ці юридичні особи. 

Якщо операція з купівлі-продажу віртуальних активів здійснюється за участю фізичної особи та юридичної особи, податковим агентом виступатиме юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або представництво нерезидента чи самозайнята особа. Вона виконує функції податкового агента стосовно подання до контролювального органу інформації про суму нарахованого (виплаченого, наданого) доходу. 

В разі ж проведення операцій між фізичними особами, податковим агентом виступатиме постачальник послуг, пов’язаний з оборотом віртуальних активів. Знову ж таки – це акредитовані юридичні особи, або, в разі здійснення відповідного повідомлення, банки, біржі, депозитарні установи, інвестиційні фірми, оператори організованого ринку капіталу, установи електронних грошей.

Хто платитиме податки, коли купівля/продаж відбуватиметься на закордонних біржах?

Якщо купівля/продаж віртуальних активів відбуватиметься на закордонних біржах чи в інших осіб, які не є резидентами України, слід пам’ятати, що такі особи не є податковими агентами. В такому разі фізична особа має сплатити податки самостійно.

Зокрема законопроєкт встановлює, що платник податків не звільнений від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу віртуальних активів, здійснених упродовж звітного (податкового) року – як на території України, так і за її межами. А якщо є обов’язок декларувати, то є і обов’язок сплатити податки.

Зараз банки блокують фізособам і ФОПам банківські рахунки через операції з криптовалютою, як цього уникнути?

Банки блокують рахунки не тільки, якщо громадянин чи ФОП здійснюють торгівлю віртуальними активами, а й у інших випадках в межах фінансового моніторингу. Це необхідно для встановлення легальності походження грошових коштів на ваших рахунках. Щоби таких ситуацій не виникало, треба надати докази легального походження грошових коштів, які зайшли на рахунки, а саме – договори, акти чи інші документи, які би пояснили походження цих грошей.  

Так, торгівля віртуальними активами не була врегульована, а угоди з купівлі-продажу віртуальних активів не завжди мали належне правове та документальне оформлення. Здебільшого це і є причиною блокування рахунків. З ухваленням законопроєкту таких ситуацій поменшає. 

Хто проводитиме такий фінмоніторинг в Україні?

На постачальника послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, покладається обов’язок здійснення первинного фінансового моніторингу та збереження необхідної для такого моніторингу інформації. В цілому, запровадження такого фінансового моніторингу узгоджується з MiCA (EU Regulation on markets in crypto-assets). На нашу думку, це не завадить легалізації ринку віртуальних активів, адже вони мають надавати людям свободу, а не слугувати знаряддями для вчинення злочинів. Саме на це і спрямований фінансовий моніторинг. Ба більше, це загальносвітова тенденція. 

Поки можна сказати, що основною проблемою законопроєкту є те, що він не зможе почати повноцінно діяти без відповідних підзаконних нормативно-правових актів, які мають ухвалити для його повноцінної дії. Тому законопроєкт вимагає суттєвого доопрацювання.

Автор: Андрій Литвин, адвокат, арбітражний керівник, керівник харківського офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»