Румунський регулятор зв’язку закликав призупинити роботу TikTok на території країни через побоювання маніпуляцій під час президентських виборів, повідомляє The Guardian. Це питання буде обговорено на засіданні Ради національної оборони, яка оцінить кіберзагрози, пов’язані з виборчим процесом.
Рішення пов’язане з несподіваним успіхом проросійського кандидата Келіна Георґеску, який переміг у першому турі виборів. Георґеску, відомий своєю критикою НАТО та ЄС, а також проросійськими поглядами, здобув майже 23% голосів, хоча за кілька днів до виборів його рейтинг складав лише 5%. Його кампанія значною мірою базувалася на відео у TikTok, які, за даними ЗМІ, активно просувалися за допомогою ботів.
Георґеску також заперечував існування COVID-19 і стверджував, що в зовнішніх справах Румунії буде корисна «російська мудрість».
Національна рада з питань аудіовізуальних засобів звернулася до Європейської комісії з проханням розслідувати роль TikTok, заявивши про підозри щодо «маніпуляції громадською думкою» та «посиленні алгоритмів» для контенту, який підтримував одного з кандидатів.
TikTok відкинув ці звинувачення. Представник платформи заявив, що більшість кандидатів активно використовували TikTok у своїй кампанії, і заперечив зв’язок між результатами виборів та діяльністю платформи.
Крім того, два кандидати, які вибули у першому турі, подали до Конституційного суду скарги, вимагаючи анулювати результати голосування через недеклароване фінансування кампанії Георґеску. Сам кандидат заперечує використання будь-якого бюджету, стверджуючи, що кампанія велася винятково волонтерами.
Другий тур президентських виборів у Румунії має відбутися 8 грудня. Наразі планується, що в ньому Георґеску зустрінеться з проєвропейською кандидаткою Оленою Ласконі.
Румунія, яка є надійним союзником НАТО та ЄС з моменту виходу з комуністичного режиму у 1989 році, відіграє стратегічну роль у підтримці України, зокрема, приймаючи бази союзників, передаючи системи ППО та забезпечуючи транзит українського зерна.
Нагадаємо, TikTok, який належить китайській компанії ByteDance, також перебуває під загрозою заборони у США.
Закон покликаний захистити США від потенційного шпигунства чи маніпуляцій з боку китайського уряду, хоча TikTok заперечує можливість такого втручання.