Видання про цифрові технології та науково-технічний розвиток MIT Technology Review, засноване Массачусетським технологічним інститутом, уже 24 роки публікує список з 10 проривних технологій, що змінять наше повсякденне життя.
За роки існування цього списку були як влучні прогнози — наприклад, інтелектуальні помічники (привіт, Siri!) та обробка природної мови, технологія, що лежить в основі багатьох чатботів та генеративного ШІ, — так і хибні, зокрема соціальне телебачення, яке мало дозволити людям дивитися шоу разом на відстані.
У добірку 2025 року потрапили досягнення, що обіцяють зробити життя безпечнішим, екологічнішим і зручнішим — від роботаксі й генеративного пошуку на основі ШІ до проривів у виробництві сталі та боротьбі зі СНІДом.
Ось 10 ключових розробок, які, можливо, уже сьогодні змінюють наше життя, інші — з'являться зовсім скоро.
Обсерваторія Віри Рубін
Новий потужний телескоп у Чилі розпочне десятирічне дослідження південного неба. Оснащений найбільшою цифровою камерою, він допоможе астрономам у вивченні темної матерії, галактики Чумацький Шлях та інших космічних загадок.
Джерело цього та подальших зображень – MIT Technology Review
Генеративний пошук на основі ШІ
Замість традиційних пошукових систем — штучний інтелект, який формує унікальні відповіді, узагальнюючи інформацію з багатьох онлайн джерел. Ця технологія обіцяє зробити пошук інформації простішим і швидшим. Це може призвести до зникнення традиційних пошукових систем і появи персональних ШІ-помічників.
Малі мовні моделі
На відміну від великих мовних моделей, що потребують величезних обчислювальних ресурсів, малі мовні моделі стають альтернативою важковаговиків. Вони можуть виконувати складні завдання, при цьому більш доступні енергоефективні.
Засоби для зменшення викидів метану від великої рогатої худоби
Викиди парникових газів від тваринництва є одним з найбільших джерел сільськогосподарських викидів, а також одним з найскладніших для подолання. Харчова добавка, що значно зменшує кількість метану, який виділяє худоба, вже доступна в багатьох країнах, але розробка ще ефективніших продуктів триває.
Роботаксі
Безпілотні таксі виходять із тестового режиму та стають доступними для широкої публіки в понад десяти містах світу. Зараз виробники готуються до масштабної конкуренції на ринку автономного транспорту.
Екологічно чисте авіапальне
Нові види пального, виготовлені з використаної рослинної олії, промислових відходів або навіть газів з повітря, можуть допомогти літакам працювати без викопного палива. Ці альтернативні види пального розроблялися роками, але зараз стають великим бізнесом: з'являється все більше заводів з їхнього виробництва і все більше урядів вимагають їхнього використання.
Роботи, що швидко навчаються
Завдяки розвитку генеративного ШІ роботи тепер швидше освоюють нові завдання. Вони стають подібними на універсальних автоматизованих помічників, яких можна занурювати в нове середовище і які майже миттєво виконуватимуть різноманітні завдання замість людей.
Препарати тривалої дії для профілактики ВІЛ
Клінічні випробування нового препарату для профілактики ВІЛ показали 100% захист від інфікування в жінок і дівчат. Препарат потрібно вводити лише раз на шість місяців. Ці ліки можуть допомогти покінчити зі СНІДом раз і назавжди, якщо людство зможе забезпечити доступ для тих, хто його потребує.
«Зелена» сталь
Виробництво сталі є одним з найбільших джерел викидів CO₂ у світі. Перший промисловий завод з екологічно чистої сталі, що використовує водень, вироблений з відновлюваних джерел енергії, розпочне роботу у Швеції наступного року. Його будує Stegra, стартап вартістю $7 млрд.
Ефективна терапія стовбуровими клітинами
Роки досліджень стовбурових клітин починають давати результати: експериментальні трансплантації клітин, вирощених у лабораторії, уже показали перспективні результати в лікуванні двох дуже різних захворювань — епілепсії та діабету 1 типу.
Читайте також: Датацентри для ШІ та поширення криптовалют. Технологічні тренди 2025 року — дослідження CB Insights