«Дуже конкурентний ринок». Інтерв’ю з топменеджером Revolut про запуск в Україні, ризики, плани на розвиток та пошук фахівця в команду

13 лютого, 2025, 11:30 712
«Дуже конкурентний ринок». Інтерв’ю з топменеджером Revolut про запуск в Україні, ризики, плани на розвиток та пошук фахівця в команду

11 лютого фінансовий застосунок Revolut оголосив про розширення своїх послуг для громадян України. AIN поспілкувався з керівником відділу запуску нових ринків Дмитром Стрельчуком і дізналася, чи наймають тут працівників, чи планують відкривати рахунки в українських банках, чи хочуть відновити резидентство в «Дія.City» та які функції з’являться в майбутньому.

Дмитро Стрельчук переїхав у Британію у 2015 році. Через три роки долучився до Revolut у Лондоні (де головний офіс), коли компанія була ще маленьким стартапом із 40 людей. Нині в Revolut працюють приблизно 10 000 працівників. Дмитро працював на різних проєктах, зокрема зі створення криптобіржі. Останні два роки працює у відділі International Expansion і має задачу запускати продукт на нові ринки. Зараз фахівець працює над чотирма — Бразилія, Мексика, Індія та Україна.

Чому Revolut все ж вирішив вийти на український ринок?

Коли розпочалася повномасштабна війна, Revolut від себе задонейтив $2 млн на допомогу українцям і зробив фандрейзингову кампанію. Наші користувачі також мали можливість задонейтити через застосунок — ми разом переказали $10 млн.

Ми почали думати, чим ми ще можемо допомогти країні з технологічного боку. Тоді ми дозволили українцям у Європі відкривати рахунки в Revolut, навіть якщо вони мали тільки український паспорт.

Ми думали, що це буде тимчасовий короткотривалий проєкт. Бо тоді здавалося, що війна закінчиться швидко. Але не очікували, що буде такий великий інтерес — тоді десь 500 000 рахунків були відкриті українцями, які виїхали. У 2023 році ми закрили цей проєкт. Але 100 тисяч регулярних користувачів залишилися. Це був перший крок.

Другий крок. Для нас Україна завжди була цікавим потенційним ринком. По-перше, бо Україна дуже близька до країн ЄС, які є нашим великим ринком. Також тут у нас гарна впізнаваність бренду. Думаю, через Володимира Яценка та різні проєкти, що стосуються України. На сьогодні вже 700 тисяч рахунків які відкриті українцями по всьому світу.

Потім ми думали, що ще можемо зробити. Як ми можемо швидко надати доступ до застосунку саме жителям України. Зрозуміли, що йдеться про запуск тут.

Компанії здебільшого зараз не йдуть на український ринок через війну та інші ризики. Чому ви наважились?

Це може прозвучати наївно, але основна причина — зробити інтеграцію людей в Україні з Європою ближчою. І ми бачимо, що зараз це потрібно. Про ризики — це правда. Наприклад, Україна — це країна з більшим ризиком, який стосується потенційних зловживань, фінансових злочинів.

Є додаткові процедури, які нам потрібно робити й ми робимо. Наприклад, ми відповідаємо українському режиму санкцій. Підсанкційні люди в Україні не можуть відкривати рахунки Revolut, таким людям не можна переказувати гроші. Також ми не можемо відкривати рахунки для political export people.

Ми питаємо, чи людина має IP-адресу з Криму, з Донецька та інших тимчасово окупованих територій країни. Це пов’язано з додатковими ризиками та регуляціями, які є глобальними. Ми й добровільно не хочемо, щоб наш продукт використовували ті, хто під санкціями, чи хтось із політиків. І щоб наш продукт не був інструментом для поганих дій.

Які були інвестиції в запуск в Україні, скільки на це витратили часу та зусиль?

Це зайняло трошки більше року. Ми працюємо над різними проєктами паралельно. Це простіший продукт і простіший запуск, тому що ми надаємо сервіс із нашого литовського банку.

Для бізнесу в Україні нам потрібно відповідати всім вимогам української банківської регуляції, це займе більше часу. Ми провели продуктову роботу й усе протестували. Наприклад, інтеграцію з «Дією». Це дуже гарний продукт, такого немає в Європі, там ми перевіряємо фотодокументи.

Також потрібно було налагодити доставку карток в Україну. Ми це робимо через «Нову пошту». Коли почали тестування, то побачили, що зацікавленість перевищила наші очікування. Тож потрібно було переконфігурувати системи, щоб вони працювали добре для такої кількості людей. Це також потребувало часу.

Також запустили благодійну ініціативу — картку ClearSky. Користувачам із Європи треба зробити донейт і заплатити за доставку, щоб отримати її. Українцям не треба. Усі зібрані кошти передадуть на підтримку вимушених переселенців через UK for UNHCR.

Revolut в Україні

Про інвестиції не скажу конкретної цифри. Це більше інвестиції нашого часу. Ми маємо багато проєктів і країн, які можемо робити паралельно. Тому я радий, що на рівні компанії ми могли виділити ці ресурси саме для України.

Поговорімо про функції Revolut в Україні. Необанк пропонує українцям міжнародні перекази без комісій між користувачами застосунку, обмін понад 30 валют, можливість купувати золото, срібло, цінні метали тощо. Які ще функції з’являться та як щодо гривневих рахунків?

Зараз ми даємо доступ до відкриття рахунку в Європейському банку. Коли користувач відкриває рахунок в Revolut, він має доступ до всієї бази користувачів необанку — це 50 мільйонів людей. Перекази миттєві та безплатні.

Україна — це один із великих «коридорів». Можна відправляти кошти також із рахунку Revolut на рахунки українських банків. Можна переказувати гроші з українських рахунків у доларах і євро відносно встановлених НБУ лімітів. Ми не встановлюємо ліміти на це з нашого боку.

Є доступ до криптовалюти, зараз можна купувати й продавати. Пізніше ми плануємо додати можливість відправляти крипту з криптогаманця на Revolut чи блокчейн і потім обміняти на фіатні кошти. Чи відправити з Revolut крипту на інший криптоволет. Додамо можливість витрачати крипту карткою. І ще більше функцій, про які ми поки не можемо сказати.

Так, гривневих рахунків у нас зараз немає. Під час війни гривня — це регульована валюта, яка не використовується за межами України. Це один із викликів, і в майбутньому ми хочемо зробити так, щоб наш продукт був конкурентним на локальному ринку.

Щоб користувачі мали доступ до гривні, нам потрібно запартнеритися з одним з українських банків або отримати банківську ліцензію. Ми будемо над цим працювати, це займе час, і це буде пізніше.

Стосовно ліцензії. Revolut довгий час не міг отримати банківську ліцензію у Великій Британії. The Guardian писав, що британські регулятори вважають ризикованим кроком видачу ліцензій компанії, яка має російського співзасновника — Миколу Сторонського. Чи заважає це отримати ліцензію в Україні?

У нас немає проблем з отриманням банківської ліцензії в Україні. І в нас немає проблем із тим, що один із наших фаундерів має російське походження. Він 20 років не живе в росії і публічно відмовився від російського громадянства, коли розпочалась війна.

На рівні компанії — ми проукраїнська компанія, а не проросійська. Це виражено в наших діях. Ми ніколи не працювали в росії і не плануємо. Коли розпочалось повномасштабне вторгнення, ми закрили всі перекази у рф одними з перших. Те, що писали медіа про отримання ліцензії в Британії, — спекуляція. У них немає доступу до нашої взаємодії з регуляторами. Ми не маємо ніяких проблем із регуляторами.

Чому отримання ліцензії в Британії зайняло час? Ми мали ліцензію, яка називається Electronic Mining Institution в UK. Вона має декілька обмежень: ми не можемо видавати кредити чи використовувати депозити клієнтів, щоби їх інвестувати.

Таку ліцензію створили для менших компаній, щоб збільшити конкуренцію на ринку. Її можна отримати швидше і простіше. Як стартап Revolut розпочав із цієї ліцензії. Багато компаній мають схожу. Ця ліцензія так само керується бізнес-регулятором, як банківська, тому що ми працюємо з клієнтськими грошима. У Європі це все дуже зарегулювано. Коли ми подавалися на британську ліцензію, Revolut уже був великою компанією.

Є компанії з 500 співробітниками, які отримують банківську ліцензію швидше. Тобто з нашим розміром треба більше чого перевіряти. Ми отримали банківську ліцензію у Великій Британії у 2024 році.

Як ви оцінюєте конкуренцію в Україні? У нас є популярний необанк monobank, хоча наразі ви не їхній прямий конкурент, але ж плануються гривневі рахунки. Ще в нас є сервіс транскордонних переказів Wise, яким також користуються.

Україна — дуже конкурентний ринок. Поки ми не перетинаємось із monobank, і на рівні компанії — ми зовсім різні. Revolut — це великий глобальний банк. Ми працюємо в понад 40 країнах, це найдорожчий стартап з оцінкою у $45 млрд.

Wise ми не вважаємо конкурентом. У них є користувачі, але в нас різна складність продуктів. Вони більше сфокусовані на переказах. У нас є можливість інвестицій у крипту, золото чи акції, бронювання готелів. А ще в Європі ми відкриваємо можливість іпотеки та платіжні термінали.

У 2023 році Revolut почав обмежувати операції за рахунками та картами деяких громадян рф, які живуть у країнах Євросоюзу. Адже вони не надали документи, які б підтверджували право на проживання в ЄС. Як ця практика працює сьогодні? Можливо, були послаблення чи ще більші обмеження?

У Revolut можна відкрити рахунок, якщо в людини є право на проживання в тій країні, і це право підтверджено документом. Ми не відкриваємо рахунки ні росіянам, ні кому іншому, якщо в них немає права на проживання в цій країні. Окрім українців, для яких ми робили виняток.

Усі інші люди повинні надати ці документи. Якщо хтось із росіян не надав, вони не можуть відкрити рахунок. Але це правда, що якщо люди мають російське громадянство, вони після повномасштабного вторгнення підпадають під ще більшу кількість перевірок.

Повернімося до розмови про Україну. Revolut був одним із перших резидентів «Дія. City», але згодом вийшов. Як розповідала керівниця проєктного офісу «Дія. City» Наталя Денікеєва, це через «невиконання норм закону». Чому так сталося і чи плануєте поновлюватись?

Ми відкрили офіс за два тижні до повномасштабної війни в Україні та стали першим членом «Дія.City». Тоді ми відкрили офіс, щоб наймати людей (в основному інженерів) для роботи над глобальним проєктом.

У нас був план — найняти до кінця року до 100 людей в Україні. Та через два тижні почалась повномасштабна війна й нам довелося зупинити офіс, ми більше не орендували його. Серед причин: тоді було вже не до того, і ми хотіли подбати про безпеку працівників. Зараз у нас в Україні працює 40 людей. Це дуже стабільна команда, більшість із них з нами від початку 2022 року. Працюють над глобальними проєктами, не обов’язково з українськими.

Я маю також і роль регіонального менеджера, відповідальний за цей ринок, продукт і все, що стосується України. Наприклад, додавання української мови в застосунок для українців, які виїхали після повномасштабної війни.

Після початку повномасштабного вторгнення фокус нашої компанії змінився. Ми думали, як допомогти працівникам. Вивезти їх, шукали легальні способи. Нам було не до найму більшої кількості людей та адміністративних моментів, які треба для «Дія.City».

Наприклад, зараз наші співробітники надають послуги як ФОПи для суб’єкта господарювання у Великій Британії. Ми планували перевести їх на гіг-контракти, нам потрібно було налаштувати співпрацю з локальним провайдером, щоби платити зарплати.

Коли повномасштабна війна розпочалась, ми зупинили це. У нас гарні взаємини з Мінцифрою та людьми, які займаються «Дія.City». Зараз наш статус призупинений, тому що ми так і не перевели десять людей на ці контракти.

Ми плануємо поновитися, коли налагодимо всі адмінпроцеси та буде більш зрозуміла ситуація з воєнної точки зору.

Чи наймаєте зараз нових працівників в Україні? Яких спеціалістів шукаєте?

Ми б дуже хотіли наймати людей з України. У нас є мотивація це робити: ми маємо багато працівників українців у наших офісах, наш кофаундер Влад Яценко також українець. Але зараз ми не наймаємо через воєнну ситуацію. Плануємо повернутися до цього питання, коли буде краще розуміння.

Єдине — шукаємо когось на посаду Legal Specialist в Revolut. Це буде перша людина, яка буде працювати в Revolut і відповідати за все, що належить до юридичної частини. До цього ми користувалися сервісами українських компаній.

Ми хочемо мати спеціаліста, який буде працювати над банківською ліцензією і всім, що належить до правової частини в Україні.

Читати більше