Матеріал підготовлено за підтримки Inzhur
Що це означає?

Матеріал підготовлено за підтримки рекламодавця.

Роудмап по REIT- інвестуванню: історії співвласників Inzhur

Inzhur — це перша українська REIT- компанія, що об'єднує співвласників для інвестування та володіння великою прибутковою нерухомістю.

Така модель називається REIT (Real Estate Investment Trust), і вона є доволі розповсюдженою у світі, але новою для України. Через це виникає багато питань: від процесу інвестування та порогу входу до ризиків і можливих підводних каменів. У спецпроєкті з Inzhur на ці питання відповідають ті, хто вже ризикнув та вклався в фонди сервісу:

Уляна Швед

Креативна директорка Once Agency.

Бекграунд інвестування: нульовий.
Раніше відкладала тільки на депозит.

Анатолій Голівець

Data Management Assistant в
міжнародній гуманітарній організації.

Бекграунд інвестування: мінімальний.
До того інвестував, але з Inzhur вперше вклав суттєву суму.

Дмитро Карпіловський

Приватний інвестор, інфлюєнсер, засновник найбільшого медіа в Україні з відеооглядами про інвестиції «УкрІнвестКлуб».

Бекграунд інвестування: значний.
Інвестує з 2000-х років, з 2016 — займається цим фултайм. Починав з цифрових активів (крипта, стартапи), в 2019 перейшов також у реальний сектор (включаючи нерухомість). Має в портфелі 50+ угод.

Аліна Васильчік

Head of Customer Service в невеликій
американській компанії.

Бекграунд інвестування: мінімальний.
Мала досвід купівлі акцій через Mono
Invest та військових облігацій через
Mono.

Владислав Кіструга

Керівник аналітичного відділу в ІТ-
компанії.

Бекграунд інвестування: середній. Інвестує менше ніж рік. Inzhur — не перша інвестиція, але перша у сфері нерухомості.

Як почати інвестувати з Inzhur?

Не дивлячись на те, що в усіх героїв різний бекграунд інвестування, усі вони однозначно відповіли на це питання: Inzhur — досить зрозуміла платформа навіть для новачків.

Все максимально легко і просто, — розповідає Аліна Васильчік, Head of Customer Service в невеликій американській компанії. — В Inzhur є дуже зручний бот, через який можна інвестувати у обраний вами фонд, а вся інформація написана зрозуміло і доступно.

У іншого новачка в інвестуванні, Data Management Assistant в міжнародній гуманітарній організації Анатолія Голівця проблем теж не виникло. Він у загальних рисах ознайомився з тим, що таке REIT, а потім зареєструвався через «дружній і зрозумілий телеграм-бот, який веде тебе за ручку на всіх етапах».

Владислав Кіструга, керівник аналітичного відділу в ІТ-компанії, який з Inzhur вперше інвестував саме у нерухомість, додає, що уся необхідна інформація є у зручному доступі на сайті, але навіть якщо щось буде й незрозуміло, є можливість приїхати до офісу і поспілкуватись з менеджерами.

Як переконатися, що все чесно?

Не тільки Владислав, а й інші спікери назвали відкриту комунікацію Inzhur однією з основних переваг сервісу. Креативна директорка Once Agency Уляна Швед мала багато зустрічей з командою платформи і її засновником Андрієм Журжієм, коли працювала над реалізацією сайту з агенцією, і в процесі зрозуміла, що може довіряти цим людям і почати з ними свій шлях в інвестиціях.

Раніше я клала гроші на депозит, але завжди хотіла більшого, тож придивлялася до різних варіантів. Найбільше мені сподобалось, що Inzhur не обіцяли “золотих гір” — тільки обґрунтований прогнозований дохід, — розповідає Уляна. — До того я спілкувалася з компанією, через яку можна інвестувати в апарт-готелі. Вони мали дуже агресивну стратегію продажів, тому я не захотіла з ними співпрацювати.

Дмитро Карпіловський, засновник медіа про інвестиції «УкрІнвестКлуб», має понад 20 років досвіду в інвестиціях, тож звик до усіх пропозицій відноситися раціонально і ретельно все зважувати.

Проживши 16 років у Німеччині та маючи американську освіту, я часто підмічаю, що багато інвестиційних пропозицій в Україні не до кінця сформовані і юридично непрозорі, — ділиться Дмитро. — Тож мене позитивно здивувало, наскільки системно засновник Inzhur Андрій Журжій підійшов до всіх процесів.

Він додає, що коли «УкрІнвестКлуб» знімає огляд, вони приїжджають з камерою до команди й ставлять багато питань. У випадку з Inzhur вони виїжджали локально подивитися на об’єкти й поспілкуватися там з Андрієм:

«В оглядах ми ніколи не оголошуємо кінцевий вердикт: хороша ця інвестиція чи погана, але тут, думаю, було видно, що Inzhur мені імпонує», — каже Дмитро.

Як Inzhur комунікує з співвласниками?

Дмитро Карпіловський розповідає кейс: раніше комісія Inzhur, тобто їх заробіток, вираховувалася від зростання вартості об'єкта — але у гривні. Тобто об'єкт міг не зрости, але курс гривні до долара — збільшитися, і інвестори б заплатили більше комісії ні за що. Після того, як на це звернули увагу у внутрішньому чаті, за кілька тижнів Inzhur змінив умови: при тому, що інвестори вже підписали контракт і погодились на них, тобто була можливість проігнорувати запит.

Ця відкритість та прозорість — те, що приваблює людей. Однак, чат інвесторів Inzhur доступний тільки для тих, хто вже вклався.

У спільноті Inzhur можна почерпнути цікаві ідеї і погляди на різні речі та події в Україні і світі, — ділиться враженнями Владислав Кіструга. — Також періодично в чаті спільноти Андрій Журжій ділиться інсайтами індустрії, які дають інвестору краще розуміння картини у цілому, а також розповідає про плани на майбутній розвиток проєктів, і часто питає фідбек у комʼюніті.

Що Inzhur дає своїм співвласникам?

Як фултайм-інвестор, Дмитро Карпіловський каже, що для нього інвестиція в Inzhur була більше можливістю підтримати нову для України модель, показати своїм підписникам, що він й сам вкладається в те, про що розказує, а ще — диверсифікувати свій портфель, в якому й так понад 50 угод, але зазвичай «значно більш ризикованих». Основними ж користувачами сервісу він бачить звичайних роздрібних українських інвесторів.

В Inzhur є чудовий баланс високої дохідності, захищеності від валютних ризиків та прозорої юридичної структури, — пояснює Дмитро. — Це прекрасна альтернатива депозиту (який тільки покриває інфляцію), і стандартній схемі інвестиції в нерухомість — купівлі “однушки” біля метро на етапі котловану.

Data Management Assistant в міжнародній гуманітарній організації Анатолій зауважує, що купівля квартири обходиться дорожче — потрібно відкласти не менше $50 000. Також йому дуже подобається, що сервіс бере на себе всі питання з управління:

«Inzhur виступає податковим агентом: не те щоб було дуже складно сплатити податки, просто сам факт того, що це навіть не треба тримати в голові, полегшує життя. Виходить, дійсно пасивна інвестиція».

Тобто, схема співпраці з сервісом насправді доволі проста: вкластися в один з фондів і щомісячно отримувати на карту дивіденди.

Як обрати фонд нерухомості?

З початку заснування Inzhur (у 2022) було відкрито п’ять фондів:

Фонд 1001

Інвестиції в магазин для «Сільпо» в Лісниках. Початкова інвестиція від $5 364 з дохідністю від здачі землі та будівлі в оренду — 10,06% річних у USD за курсом НБУ. Наразі повністю проданий.

100 %
продано

Фонд 2001

Інвестиції в нерухомість для мережі ресторанів швидкого харчування McDonald`s. Початкова інвестиція від 122 000 грн з дохідністю від здачі землі і будівель в оренду — 7,5% річних у гривні. Наразі повністю проданий.

100 %
продано

InzhurBUD

Інвестиції в три секції в ЖК «Оптимісто». Прогнозована дохідність від продажів квартир — 15% річних у USD. Наразі повністю проданий.

100 %
продано

Inzhur Supermarket

Інвестиції в нерухомість для українських та міжнародних мереж супермаркетів. Початкова інвестиція від 122 000 грн з дохідністю 9,5% річних у USD. Наразі є три магазини «Сільпо».

Inzhur Ocean

Інвестиції в ТЦ Ocean Plaza в Києві. Inzhur планує викупити частку ТЦ, яку держава конфіскувала в росіян, на аукціоні, і таким чином об’єднати людей та зробити народну приватизацію. Початкова інвестиція від 4000 грн. Якщо Inzhur виграє торги, прогнозована середня дохідність — 20% річних в USD. Якщо ні — гроші вкладникам повернуть.

Inzhur Ocean є найбільшим краудфандингом у бізнес-історії України. Його заснували не тільки для того, щоб запропонувати інвесторам ще один об’єкт для заробітку, але й щоб пересвідчитися, що держава отримає справедливу ціну, а аукціон не завершиться домовленостями кількох олігархів. Для цього Inzhur має зібрати 2 млрд грн, тому фонд зараз активно продається. Усі кошти від приватизації підуть до державного бюджету для підтримання обороноздатності країни. До аукціону гроші зароблятимуть відсотки для інвесторів на депозиті під 16% ОВДП.

У загальному ж фонди відрізняються нерухомістю (за типом або кількістю об’єктів), мінімальною сумою для інвестицій, джерелом доходу (від оренди або продажу), строками існування і, власне, дохідністю. Звичайно ж, діє і правило — чим більша дохідність, тим більший ризик.

Що з цього важливіше, кожен обирає для себе сам. Впливає й те, що найпривабливіші фонди швидко розкуповують.

На той момент, коли я вирішила інвестувати в Inzhur, всі поточні фонди були розкуплені, — ділиться Аліна Васильчик, Head of Customer Service в невеликій американській компанії. — Тому, коли відкрили Inzhur Supermarket, я інвестувала у нього. Потім мене зацікавив відносно короткостроковий фонд з прогнозованою дохідністю 15% річних у USD InzhurBUD. Пам’ятаю, що і його розкупили дуже швидко.

Data Management Assistant в міжнародній гуманітарній організації Анатолію InzhurBUD теж сподобався високою прогнозованою дохідністю і короткотривалістю: він хотів відносно швидко пройти увесь цикл відкриття-закриття фонду.

А ось Владислав Кіструга, навпаки, почав з Inzhur Supermarket, оскільки він здався йому більш захищеним. Але тепер, коли він вже почав отримувати щомісячний дохід, Владислав почав придивлятися до Inzhur Ocean. Цей фонд, як і InzhurBUD, найбільш привабливий по відсотках, тож багато хто зі спікерів його згадував, незалежно від того, чи вже вклався у нього, чи тільки придивляється.

Важливим моментом у виборі є також й диверсифікація (хоча це й залежить від фінансових можливостей). Наприклад, Дмитро Карпіловський придбав сертифікати в усіх доступних фондах. А креативна директорка Уляна розмірковувала так:

Спочатку я планувала вкладатися в Inzhur Supermarket — цей фонд мені сподобався концепцією: 100 супермаркетів у портфелі — дуже амбітна ціль і великий плюс до диверсифікації. А ще — стабільністю сфери: людям треба їсти. Недарма супермаркети працювали і в COVID, і зараз, під час війни. Але з'явився InzhurBUD і був лише на два роки: тож мене підкупила ідея інвестувати на короткий час, ще й з більшою дохідністю.

Минулого тижня інвестувала в Inzhur Ocean. Маю на депозиті певну суму і планую доінвестувати ще. А якщо Inzhur раптом не виграє на аукціоні Ocean Plaza, тоді, мабуть, куплю все ж таки Inzhur Supermarket. Або, можливо, поділю гроші: частину в перший фонд, частину в інший. Поки до кінця не вирішила.

Скільки можна заробити?

Владислав Кіструга розповідає, що інвестував до 250 000 грн у червні 2023 у фонд Inzhur Supermarket і перший дохід почав отримувати, як і очікувалось, в перших числах наступного місяця:

Все як і мало бути: рівно в тому розмірі як і було прописано в проспекті — 9,5% річних до сплати податків (8,5% після оподаткування). Відтоді кожен місяць в перших числах місяця чітко за графіком отримую на картку ту саму суму: приблизно 708 грн на місяць на кожні проінвестовані 100 000 грн.

Аліна Васильчик теж з Inzhur з червня 2023 року. Загально вона інвестувала близько $13 000: в Inzhur Supermarket, InzhurBUD й Inzhur Ocean.

«За 6 місяців я отримала дивідендами близько 6500 грн (чистими, після сплати податків). Основний дохід очікую отримати від фонду InzhurBUD», — ділиться Аліна. На цей фонд дивіденди не нараховувались, оскільки житловий комплекс ще будується.

Загалом дохід залежить від вкладеної суми та обраного фонду. Для зручності, на сайті є калькулятор дохідності, через який можна підрахувати, скільки можна заробити. Також, ви заробите й на зростанні вартості нерухомості, якщо захочете продати свою частку.

Які підводні камені?

В опитаних нами спікерів не було негативного досвіду співпраці з Inzhur. Єдиний момент, який зазначив Дмитро Карпіловський — що він зміг інвестувати, коли нарешті отримав резидентство в Україні (до того він багато років жив у Німеччині). Тобто, інвестування з Inzhur доступне тільки для українців.

Крім того, будь-який вклад — це насправді ризик. Inzhur — не виключення, тож перед інвестицією варто зважити всі за і проти. Основними недоліками сервісу Дмитро Карпіловський бачить:

Інвестування через посередника

Умовно, якщо ви самостійно купуєте квартиру, ваше право на власність закріплено в державних реєстрах. А у випадку посередника залишається ризик свавілля керівника.

Нова для України модель

Знову ж, якщо виникнуть проблеми, є багато юристів, які розуміються на купівлі-продажу квартир, і набагато менше — експертів в інститутах спільного інвестування. Крім того, свою квартиру зазвичай можна швидко продати, а на частку великої комерційної нерухомості значно менше охочих. Але ринок вже створений і вже розвивається; можна знаходити однодумців, ділитися інсайтами і порадами, ставити свої питання.

Інвестування у великі об’єкти

За маленькою квартирою не прийдуть можновладці, а нерухомість на тисячі квадратних метрів може бути цікавою для регуляторів та силовиків.

Також існує воєнний ризик — що, наприклад, у великий та помітний об’єкт влетить російська ракета. Цю проблему Inzhur вирішує диверсифікацією — наприклад, кількість «Сільпо» або McDonald`s зростатиме.
Хоча вагу цих ризиків кожен оцінює для себе сам, Дмитро каже, що важливо ще і як сервіс долає труднощі. Наприклад, на початку повномасштабного вторгнення «Сільпо» не мало змоги платити повну оренду — відповідно, й дивіденди для власників мали бути менші. Але цього не сталося, бо засновник Inzhur відмовився від власного прибутку на користь співвласників.

Це унікальний і дуже якісний підхід, — підсумовує Дмитро. — І я думаю, що сервіс буде ще більш інноваційним і ще якіснішим у майбутньому.

За два роки роботи Inzhur:

5

фондів

створено, три з яких вже повністю продано

1,45

млрд

гривень в управлінні компанії

105

млн

гривень виплачено дивідендів співвласникам

ТЕКСТ
 Вікторія Пушкіна
ЛІТЕРАТУРНА РЕДАКТОРКА
Оля Закревська
ІЛЮСТРАЦІЇ
Наталя Баранник
ФОТО
Надані героями
Дизайн та верстка
Artycoders
ПРОДЮСЕРКА
Надя Миколаєнко
МЕНЕДЖЕРКА
Яна Проценко
ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ У 2024 РОЦІ: Амбіції держави, прагматизм бізнесу
Підсумки КМЕФ 2023
«УЛІС»: як побудувати успішний бізнес у сфері гостинності, де шукати інвестиції та як створювати нові проекти під час війни
NАЙБIЛЬШИЙ ІННOВАЦІЙНИЙ ПAРК У СХІДHIЙ ЄВРOПІ
КОНСТРУКТОР, ЯК У SIMS
Створи власний модульний будинок, що слугуватиме 100 років