В 2020 році Міністерство цифрової трансформації презентувало платформу «Дія.Бізнес», а згодом – відкриття першого офлайн-центру підтримки підприємців. У 2021 році працює 4 таких центри в чотирьох містах України. AIN.Business розповідає, в чому полягає їх користь для бізнесу та які послуги в них можна отримати.
Що таке офлайн-центри «Дія.Бізнес»
«Дія.Бізнес» — проект Міністерства цифрової трансформації України. В його рамках працює однойменний сайт та фізичні центри підтримки. Як зазначили у Мінцифри, головними завдання проекту є поліпшення умов для створення бізнесу і допомога в розвитку власної справи.
Офлайн-центри «Дія.Бізнес» — це простори, метою яких є підтримка місцевого малого та середнього бізнесу, надання їм безкоштовних консультацій за різними напрямами (переведення в онлайн, маркетинг, продажі, оподаткування, юридичні питання тощо), коментують у Міністерстві. Окрім цього, підприємці мають змогу навчитися різним навичкам для більш успішного ведення бізнесу, що також надає підприємцям можливість обмінюватися досвідом, встановлювати нові бізнес-зв’язки та шукати інвестиції для свого бізнесу.
Перший офлайн-центр підтримки «Дія.Бізнес» створений в 2020 році у Харкові. Згодом, відкриття відбулося у Черкасах, Миколаєві та Київському національному університеті ім.Тараса Шевченка. В останньому, серед іншого, студентам, які хочуть розпочати власну справу, запропонували тренінги, заходи, воркшопи та майстер-класи, що допомагають розвиватися у підприємництві.
Як зазначають у Міністерстві, послуги, що надаються в офлайн-центрах будуть корисними для:
- осіб, які хочуть почати власну справу і в пошуках ідеї;
- для тих, хто вже веде підприємницьку діяльність в малому та середньому бізнесі, яка переживає певний етап розвитку і потребує консультації експертів;
- батькам, які мають на меті навчити дітей підприємництву.
Що пропонують центри підтримки
Кожному, хто починає свою власну справу, необхідно пройти первинну консультацію, яку надають експерти з досвідом не менш ніж три роки. Частина фахівців — штатні працівники центрів підтримки підприємців, а позаштатні — представники українських компаній. На консультації підприємцю допоможуть зрозуміти його потреби та створять дорожню карту рекомендацій. Серед іншого, вони пояснюють можливі методи розширення продуктів, залучення інвестицій, а також зачіпають питання участі в грантах та тендерах.
Що ще пропонують центри підтримки «Дія.Бізнес»:
- Консалтинг-зона. Тут підприємці можуть отримати безкоштовну консультацію з будь-якого питання. Зокрема:
- пошук бізнес-ідеї;
- систематизація бізнес-процесів;
- створення бізнес-плану;
- як отримати грант;
- підбір персоналу;
- як захистити інформацію в мережі (кібербезпека);
- підтримка юристів;
- фінансовий маркетинг;
- ефективні продажі.
- Рop-up-локація, на якій можна протестувати власний продукт. Це дозволить виявити недоліки і зібрати відгуки про товар. Перед початком тесту консультант спільно з підприємцем розробляють анкету з питаннями до потенційних споживачів. Питання розміщуються на планшеті pop-up зони, де всі відвідувачі центру надають зворотний зв’язок. Завдяки цьому, власник може вдосконалити продукт перед виходом на ринок.
- Платформа для проведення подій. У центрі в конференц-залах проводяться освітні події, зустрічі, форуми. Зокрема, підприємці мають можливість взяти в оренду зал для проведення заходів.
- Платформа для проведення системного навчання, де підприємці мають змогу навчатися за системними навчальними програмами.
- Окрім цього, доступний варіант оренди робочого місця в зоні коворкінгу.
- Зона відпочинку.
У коментарі AIN.Business, представники Мінцифри зазначили, що найпопулярнішими запитами від підприємців є:
- Як відкрити ФОП та що для цього потрібно?
- Як зареєструвати юридичну особу?
- Як обрати КВЕД?
- Як скласти бізнес-план?
- Як вести податкову звітність?
Ціни на послуги
У Мінцифри зазначають, що 70% послуг надаються на некомерційній основі. До них відносяться послуги з консалтингу, майстер-класи та інтенсиви. Окрім цього, безкоштовною є юридична підтримка, консультації з маркетингу, фінансів, управління продажами, оподаткування.
30% платних послуг становлять оренда залів, тестування продукції на Рop-up-локації, проведення вузькогалузевих семінарів провідними спеціалістами, довгострокові освітні програми та співпраця з приватними брендами. Детальну інформацію щодо вартості кожної з послуг в Міністерстві не надали.
Де ще з’являться офлайн-центри
В 2021 році Міністерство запланувало відкрити 7-15 центрів «Дія.Бізнес». В червні з’явиться локація в Одесі. Незабаром — в Ужгороді, Бучі, Кременчуці, Полтаві, Кривому Розі та Львові.
«Центри підтримки підприємців будуть створені у 50 містах України. Зокрема, відкриття планується не лише в обласних центрах, а і у невеликих містах»
Михайло Федоров — міністр цифрової трансформації України.