Литва – cтратегічний партнер України не лише у сфері політики та вйськового озброєння. Серед країн Балтійського басейну: Естонії, Латвії, Литви – вона найпопулярніша серед українців, котрі були змушені тимчасово покинули країну через війну. З 24 лютого тут опинилося майже 56 000 українців.
AIN.Business з’ясував, які нові спрощення для українців розробив литовський уряд та на які професії найбільший попит серед роботодавців у Литві.

Пакет документів, необхідний для працевлаштування

У нашому попередньому матеріалі ми детально проаналізували, чим українців приваблює Литва. Зокрема, це дозвід роботи на 2 роки, можливість працювати без знання литовської мови та спрощення низки юридичних процедур.

Сьогодні детально розберемо процес працевлаштування, за умови, що ви перетнули литовський кордон з 24 лютого 2022 року. 

Базовий перелік документів, необхідних для працевлаштування у Литві, складається лише з трьох документів і виглядає так:

  • посвітка з реєстраційним номером;

Її видає Департмент міграції Литви. Цей документ легалізує перебування на території країни і дозволяє визначити, на ваш розгляд, на яких правових підставах ви хочете залишитися в Литві. Нижче детальна інструкція як зареєструватися онлайн.

https://www.youtube.com/watch?v=2wHHWVk9Tes
Департамент міграції Литви

Опісля реєстрації, можна обрати дозвіл на тимчасове проживання або ж національну візу. Обидва документи дозволяють легально працювати в Литві, а саме: автоматично надають право на роботу.  Дозвіл на роботу, який раніше був обов’язковою умовою, щоб отримати право на роботу тепер скасований.

Важливо! Вказувати місце реєстрації тепер теж не потрібно. Цю процедуру спростили, оскільки вона затягувала процес одержання посвітки.

  • паспорт або інший документ, що підтверджує особу; Якщо особа перетнула кордон Литви без дійсного закордонного паспорта громадянина України, вона не може претендувати на національну візу. Однак, отримає дозвіл на тимчасове проживання з гуманітарних міркувань. Дозвіл дає право на роботу і легалізує ваше право перебування в країні.
  • диплом про освіту.

Що робити, якщо документи про освіту втрачено? 

В умовах війни багато українців залишилися без документів. Можливість виготовити їх дублікати теж ускладнена, адже багато людей перебувають за кордоном, а навчальні заклади, котрі можуть надати дублікати документів про освіту, працюють он-лайн. 

Якщо в цьому описі ви впізнали себе чи своїх знайомих, то Литва готова визнати вашу освіту чи кваліфікацію на підставі спрощеної процедури визнання кваліфікації. Що це означає і як її отримати?

Процедура визнання кваліфікації поділяється на два типи:

  • визнання прикладної кваліфікації;
  • визнання академічної кваліфікації.

Прикладна кваліфікація знадобиться усім, хто шукає роботу поза межами академічного середовища. Мета цієї процедури верифікувати, що конкретна особа в стані виконувати конкретні посадові обов’язки. Попередньо необхідно обрати зі списку професій ту професію, на яку ви аплікуєтеся. Ваш потенційний роботодавець може зробити запит разом з вами. Це пришвидшить процедуру. Далі відповідний центральний орган видасть своє рішення, на підставі співбесіди.

Для осіб, що подаються на процедуру кваліфікації професій зі списку спеціалістів, котрих бракує в Литві – процедура ще простіша і висновок щодо кваліфікації може бути виданий миттєво.

Цього року у списку опинилися 162 професії. Вони охоплюють такі сфери:

  • будівництво – 58 професій;
  • промисловий сектор – 92 професії;
  • сфера обслуговування – 3 професії;
  • сільське господарство – 7 професій.

Якщо ви претендуєте на висококваліфіковану позицію або являєтесь академічним працівником, вам необхідно звернутися в Центр оцінки якості освіти. Інформація щодо вимог не продубльована українською, але є англійська версія. Рішення Центру буде надано протягом місяця з моменту подачі заявки. 

Як шукати роботу українською мовою?

Литовський ринок праці з розумінням поставився до українців і багато роботодавців надають роботу без знання литовської мови. На законодавчому рівні така вимога теж закріплена. Зокрема, українці можуть легально працювати в Литві протягом 2 років від моменту працевлаштування. 

Самостійно знайти таких роботодавців доволі складно. Тому, Служба зайнятості Литви спеціально розробила пошуковик українською мовою, де можна знайти вакансію або навчальну програму без знання литовської мови. Станом на 14 червня на сайті представлено понад 12 000 пропозицій праці. Найбільш затребувані такі групи професій:

  • некваліфіковані роботи – 2741 пропозиція;
  • транспорт та зв’язок – 1633 пропозиції;
  • технічне обслуговування – 1348 пропозицій;
  • готелі, харчування та туризм – 1315 пропозицій.

Раніше AIN.Businessписав про особливості трудових відносин в Литві та чим приваблює українців литовський ринок праці.