5 січня 2023 року набула чинності постанова, яка затверджує порядок організацій та  ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Автори Telegram каналу «Реве та стогне ресторатор», разом з юристом Національної Ресторанної асоціації України, пояснили, що потрібно знати рестораторам та які правила стосуються їх діяльності. AIN.Business вибрав основне. 

Як зазначено в першому пункті нової постанови, підприємства, установи та організації, що ведуть свою діяльність як юридичні особи, зобов’язані ввести персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Юрист пояснює, це правило діє й для рестораторів, але не стосується ФОП. Навіть тих, які мають найманих працівників. 

Яких обов’язків, відповідно до порядку, повинні дотримуватися ресторатори при проведенні військового обліку під час та після влаштування на роботу працівників призовного віку, військовозобов’язаних та резервістів: 

  1. При прийнятті на роботу повинен перевірити наявність військово-облікового документа. Такими документами являються: 
  • посвідчення про приписку до призовної дільниці – для призовників;
  • військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного – для військовозобов’язаних;
  • військовий квиток п. 20 Порядку – для резервістів.
  1. При прийнятті на роботу керівництво повинно ознайомити працівника з правилами військового обліку до призовників, військовозобов’язаних та резервістів під особистий підпис. 
  1. Протягом семи днів після прийняття на роботу, або звільнення працівників повинен надіслати повідомлення про зміну облікових даних до відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки. 

Ккрім того, юрист наголошує, що працедавець повинен сповістити та забезпечити своєчасне прибуття людини до відповідних територіальних центрів тощо.

  1. Протягом 5 днів після отримання працівником відповідних документів, у персональний військовий облік внести такі персональні зміни:
  • прізвище, ім’я та по батькові (за наявності);
  • реквізитів паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон;
  • адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, 
  • сімейного стану, 
  • освіти, місця роботи і посади. 

До 5 числа кожного місяця надіслати повідомлення про ці зміни до відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

  1. Протягом 5 днів після прийняття чи звільнення з роботи таких працівників роботодавець має внести інформацію про них до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку.

Юрист звертає увагу, що до березня 2021 року існувала адміністративна відповідальність за прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку, а також за несповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати.

Але в новому порядку будь-яка відповідальність за недотримання одного з пунктів не передбачена. 

Крім того, автори каналу нагадують, які працівників підлягають взяттю на облік, зокрема:

  • призовники від 16 років до 27 років;
  • військовозобов’язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі (до 60 років);
  • жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність;
  • жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, але за власним бажанням.