Instagram-сторінку ювелірного дому «Орінго», на якій налічувалося майже 50 000 підписників, 22 липня 2023 року викрали шахраї. Спершу було повідомлення про блокування сторінки, а згодом стало зрозуміло, що сторінку поцупили. Шахраї почали вимагати викуп за відновлення сторінки. Водночас видаляли пости і поставили на рекламу інформацію про продаж сторінки.

Журналістка AIN.Business поспілкувалася із засновницею «Орінго» Оленою Масловою про те, як відбулося викрадення сторінки. Жінка розповіла, що робила команда задля її порятунку, а також розписала поради для бізнесів, аби вони себе вберегли від подібного.


Про бренд «Орінго»

Ювелірний дім «Орінго» заснували у 2004 році в Харкові мама і син. Більшість колекцій срібних прикрас створюються за ескізами Олени Маслової.

У 2017 році ювелірний дім підписав офіційний контракт зі Swarovski Gemstones на використання напівкоштовних і синтетичних каменів. Легендарна австрійська компанія сама запропонувала бути офіційними партнерами дому, відзначивши дизайн і якість прикрас, а ще – виходячи з спільних інтересів і близькості по духу.

Instagram-сторінку бренд запустив у 2013 році. Станом на кінець липня 2023 року, аудиторія компанії в соцмережі складала 49 000 підписників.

Про викрадення Instagram-сторінки

  • 22 липня 2023 року сторінку ювелірного дому в Instagram заблокували. Причиною цьому були нібито скарги користувачів на образливе спілкування.
  • Одночасно у розділ службових повідомлень прийшло сповіщення, де запропонували перейти за посиланням та подати скаргу в разі не згоди з блокуванням.
  • Співзасновниця зізнається, що не здивувалася блокуванню, бо приблизно за два тижні до цього на сторінку «Орінго» почали заходити нетипові коментатори із закритими акаунтами, які досить успішно розпалювали суперечки.
  • А напередодні 22 липня, вночі, таких коментарів стало дуже багато, їх ледь змогли зупинити чисткою та блокуванням, каже підприємиця

«Але згодна з блокуванням я не була, звісно, тому рішуче перейшла за посиланням, тобто нібито для подавання скарги до підтримки. Через годину після “скарги” наша сторінка знову ожила, але зі зміненою назвою: замість звичного усім oringo_jewelry побачили якесь дивне ukray50kk (як пізніше дізналися – назва означала код поцупленого)», — зазначила Олена.

28 липня шахрай запустив рекламу зламаної сторінки, а у сторіс опублікував заклик про її продаж.

Як намагалися повернути сторінку

  • З 22 до 26 липня Олена з СММ-менеджером багаторазово відправляли звернення на англомовну техпідтримку Instagram. 
  • Далі було три дні спілкувалися с бізнес-підтримкою компанії Мeta.
  • Команда відправляла скарги у відділ безпеки. Також активували кілька хвиль скарг на зламану сторінку від спільноти.
  • Підтримка Мeta бачила і підтверджувала велику кількість скарг на сторінку, але заблокувати її на час розслідування не могла, пояснює Олена.

Підприємиця додала, що акаунт був відв’язаний від пошти й телефона, тож не було жодного повідомлення, що до нього хтось підключався з іншого девайсу. Тому резервні коди двофакторної автентифікації також не захистили акаунт.

Ювелірний дім не звертався до кіберполіції, тому що термін розгляду подібних заяв складає місяць. Також Олена додає, що в Україні немає представництва корпорації Мeta, тому заяви у кіберполіцію з таких питань — неефективні.

«Я 4 дні вела перемовили через пошту з представником шахраїв, бо намагалася далеко не відпускати й отримати якомога більше інформації про сам спосіб зламу, їх “пропозиції”. Шахраї, щоб продемонструвати свою рішучість і надати гарантії, надсилали скріни листувань з ошуканими українцями, які вже сплатили їм кошти за повернення своїх акаунтів», —  розповіла Олена.

Як вдалося повернути сторінку

  • 30 липня вдалося відновити доступ до сторінки.
  • Це сталося завдяки бізнес-додатку Мeta Business Suite, який дозволяє керувати обліковими записами Facebook, Instagram і Messenger в одному інтерфейсі.
  • Як тільки шахраї виходили в онлайн на Instagram-сторінці, Олена мала змогу бачити всі сповіщення та повідомлення в дірект від стривожених клієнтів.

«Завдяки цьому застосунку, я змогла повідомити та заспокоїти майже усіх замовників, яким оформлювали замовлення через дірект. А також усіх, хто турбувався, чому ми продаємо свій бізнес, магазин, сторінку і чому не будемо виготовляти більше прикраси», — додала Олена.

Зараз Олена та команда працюють над наслідками взлому. Зокрема, шахрай видалив зі сторінки понад 1000 дописів. А у коментарях та діректі багато повідомлень від підписників, що сторінка зламана.

Як вберегти сторінку: поради

Олена виділила кілька важливих моментів, які допоможуть захиститися від шахраїв:

  • Якщо на сторінці починається дивна активність, закрийте коментарі, або й саму сторінку, на деякий час.
  • Навіть якщо ви впевнені, що лист, сторінка, повідомлення — не фішингові, не переходьте за посиланнями. Порадьтесь спершу зі знайомим айтішником, напишіть у довідкову службу тощо.
  • Робіть скріни замовлень, дублюйте корисну інформацію, зберігайте у «хмарах» улюблені світлини та відео, щоб мати можливість розпочати знову, якщо сторінку повернути не вдасться. 
  • Введіть сторінку бізнесу на різних платформах: Telegram, Facebok тощо.
  • Прив’яжіть бізнес-сторінку до застосунку Мeta Business Suite.