Проект Bavovna.ai, який працює над навігацією для дронів, став першим українським стартапом, який попав до американської військової програми Air Force Labs Masschallenge. Ця програма працює із miltech-проектами, працює при американському Міністерстві оборони та фінансується урядом США. Деталі AIN.UA розповів CMO та співзасновник Bavovna.ai Максим Прасолов.
Що за проект
Ідея проекту була в тому, щоб створити робочу безсупутникову навігацію для військових дронів, яка працюватиме за будь-якої погоди. Bavovna.ai працює над інерційною навігацією на штучному інтелекті у середовищах, де заборонене GPS та є загроза від засобів радіоелектронної боротьби.
«Ми створили вдосконалену штучним інтелектом інерціальну навігаційну систему, яка забезпечує точність на рівні GPS на великих дистанціях без необхідності GPS або будь-якого іншого зв’язку з транспортним засобом. І головне: ми не залежимо від систем комп’ютерного бачення, у нас інший підхід», — говорить CMO стартапу Максим Прасолов.
За його словами, проблема втрати GPS існує не лише в Україні, де концентрація РЕБів не має аналогів в історії. Вона набирає обертів по всьому світі, адже радіоелектронні антидронові рішення продаються за тисячі доларів на маркетплейсах, вони працюють в аеропортах, на нафтопереробках, захищають маєтки від дронів папараці. Тому рішення Bavovna.ai матиме як військове, так і цивільне використання.
Ще кілька фактів про стартап:
- Проект заснували ще 2022 року, і за рік пройшли від ідеї до реалізації та перших клієнтів. Серед них є виробники дронів, зокрема Aurelia Aerospace, Radiobird та інші.
- На його розвиток на pre-seed залучали ангелів, а також вкладали власні кошти. Загалом у проект інвестували $300 000. Зараз він на етапі seed-раунду, його планують закрити до листопада.
- У команді, що працює над проектом в США, є головний розробник інерціальних навігаційних систем Tomahawk і Fire Scout, науковці з докторським рівнем, інженери та авіаконструктори з України з досвідом роботи на театрі військових дій, а серед радників є колишній старший директор Ради національної безпеки.
Як потрапили до Air Force Labs Masschallenge
Програма Air Force Labs Masschallenge працює із miltech-проектами, фінансується урядом США та координується Міністерством оборони. Потрапити до програми було важко: за словами Прасолова, у конкурсі команда боролася за місце із сотнями інших.
«З 2020 року програму виграли лише 30 компаній і ми — перша компанія с українським співзасновником», — говорить він.
Завдяки участі у програмі команда отримує доступ до клієнтів всередині системи Міноборони США, федеральних агенцій, служб контролю кордонів і багатьох інших. Перемога в конкурсі дає стартапу доступ до non-dilute фінансування проектів з кінцевими клієнтами від $1,25 млн до $10 млн. Адже клієнт — найкращий інвестор, як вважає Прасолов.