Верховна Рада України має ухвалити законопроєкт про доброчесне лобіювання та адвокацію до кінця січня 2024 року. Якщо документ не ухвалять, це може сповільнити процес вступу України до ЄС, повідомляє Forbes.
- Такий термін озвучив голова НАЗК Олександр Новіков, який брав участь у підготовці законопроєкту.
- Згідно з представленим законопроєктом, будь-який бізнес може співпрацювати з лобістами за умови, що клієнтом, бенефіціаром чи власником цього бізнесу не є громадянин росії чи Білорусі.
- Лобісти, у разі ухвалення закону, отримають можливість брати участь у розробці законопроєктів та ставати співавторами нормативно-правових актів. Заплановано створення публічного реєстру лобістів на базі платформи Мінцифри, а незареєстрованих лобістів будуть штрафувати, сума – 5400 грн.
- Окрім лобізму, законопроєкт також регулює питання адвокації, діяльності громадських організацій (ГО), які, на відміну від лобістів, не працюють на отримання прибутку. Фінансування адвокації може здійснюватися завдяки грантам від міжнародних партнерів, і реєстрація для ГО є добровільною, а звітність – необов’язковою.
Національне агентство з питань запобігання корупції подало законопроєкт до Кабінету Міністрів 1 грудня, і його реєстрація має відбутися найближчим часом. В Україні досі не існує закону, який регулює діяльність лобістів.