Сьогодні, 18 травня 2024 року, в Україні набули чинності оновлені положення закону про мобілізацію та військовий облік. Від цього дня всі військовозобов’язані з 18 до 60 років повинні протягом 60 днів (тобто до середини липня) оновити свої облікові дані.
- Зробити це можна у військкоматі (ТЦК та СП), центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або добровільно в електронному кабінеті призовника – застосунку «Резерв+».
- Громадяни, які перебувають за кордоном, оновити дані можуть через офіційну електронну адресу, номер телефону ТЦК за місцем обліку або через електронний кабінет.
- Необхідно буде повідомити номер телефону та фактичну адресу проживання, а також email (за наявності). Ці дані будуть внесені до реєстру військовозобов’язаних «Оберіг».
- Щодо військового обліку громадян, які перебувають за кордоном, то Кабмін має ухвалити окрему постанову. Однак без оновлення даних вони не зможуть скористатися консульськими послугами.
- Чоловіки на час дії воєнного стану повинні носити з собою військово-обліковий документ — військовий квиток, приписне посвідчення чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
До інших обов’язків також належить:
- явка за викликом до ТЦК та СП для військового обліку, медогляду, визначення призначення на особливий період;
- повідомлення про причини неприбуття у визначений строк;
- обов’язкове прибуття на збірні пункти за викликом або повісткою;
- можливе залучення до оборонних робіт і виконання мобілізаційних завдань;
- надання майна, будівель, транспорту Збройним силам, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з компенсацією вартості державою.
е-Кабінет «Резерв+»
Електронний кабінет військовозобов’язаного, застосунок «Резерв+», запустили 18 травня. Вебверсії застосунку не планується, але його можна завантажити в App Store і Google Play Market.
Взаємосумісності з «Дією» не планується, цей застосунок — окремий продукт, що взаємодіятиме з реєстром «Оберіг».Користування е-кабінетом буде добровільним. Він просто має допомогти оновити дані дистанційно, не відвідуючи ТЦК і СП.
- Резерв+ надає можливість оперативного оновлення даних і доступу до інформації в реєстрі «Оберіг».
- Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру «Оберіг» щодо себе.
- Також 18 травня заявиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.
Заходи впливу за невиконання:
- Керівник ТЦК і СП звертається до поліції для адміністративного затримання та доставки громадянина;
- Якщо затримання неможливе, керівник ТЦК і СП надсилає громадянину рекомендаційним листом вимогу про виконання обов’язків;
- Форму та зміст вимоги визначає Міноборони. День вручення вимоги — день розписки або відмови в отриманні;
- ТЦК і СП видає документ про виконання вимоги або надсилає повідомлення про виконання вимоги до відповідних органів.
- Вимога вважається виконаною після виконання громадянином обов’язків, відкликаною — після завершення мобілізації.
- Суд ухвалює рішення;
- Якщо обов’язки не виконані протягом 10 днів, ТЦК і СП звертається до суду щодо тимчасового обмеження права керування транспортними засобами до виконання або відкликання вимоги.
Штрафи
17 травня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 10379 про внесення змін у кримінальний кодекс і кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Зокрема законопроєкт збільшує штрафи за порушення мобілізаційного законодавства. Він був підписаний Верховною Радою в другому читанні 9 травня.
- за порушення правил військового обліку: штраф від 3 400 до 5 100 гривень, за повторне порушення або в особливий період — від 17 000 до 25 500 гривень;
- за порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час: від 5 100 до 8 500 гривень — для громадян, від 17 000 до 34 000 гривень — для посадових та юридичних осіб;
- за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у воєнний час: від 17 000 до 25 500 гривень — для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень — для посадових та юридичних осіб.
- Посадові особи, юрособи та громадські об’єднання ( (за порушення правил військового обліку під час воєнного стану): від 34 000 до 59 500 грн.
Відстрочка від мобілізації:
- Заброньовані за органами влади.
- Інваліди I, II, III групи або тимчасово непридатні до служби за станом здоров’я.
- Сім’ї з трьома і більше дітьми до 18 років, одинокі батьки.
- Опікуни сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
- Доглядальники за хворими членами сім’ї.
- Члени сімей загиблих на війні.
- Студенти денної форми навчання, науковці.
- Посадовці держорганів, нардепи, судді, члени уряду.
- Дипломати, держслужбовці в галузі кібербезпеки та IT.
- Інші (згідно з законом).
Військовозобов’язані можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за їхньою згодою, навіть якщо вони належать до категорії осіб, які мають право на відстрочку.
Інші зміни:
Поліція може спільно з представниками ТЦК вручати повістки, а також затримувати і доставляти громадян до ТЦК.
Місцеві органи влади зобов’язані сприяти мобілізації.
Строкова служба скасована, натомість запроваджується базова військова підготовка, починаючи з 1 вересня 2025 року для чоловіків (жінок — добровільно) у віці 18-25 років.
Базова служба триває до 5 місяців у мирний час та особливий період, крім воєнного стану, тоді вона триває 3 місяці.