Обсяг незаконного постачання напівпровідників та інших обмежених товарів через Китай і Гонконг для підтримки російської агресії цього року скоротився вп’ятеро. Проте Гонконг залишається світовим центром, де активно обходять санкції, повідомляє Reuters із посиланням на представника Міністерства торгівлі США, який говорив на умовах анонімності.

  • Транзитні перевезення через Гонконг товарів, що належать до категорії товарів подвійного призначення — передових компонентів, включаючи мікроелектроніку, які США та ЄС вважають такими, що можуть бути використані у війні росії проти України — впали на 28% у період з січня по травень.
  • За цей же період постачання цих товарів через материковий Китай, без урахування Гонконгу, скоротилася на 19%.
  • Сповільнення незаконного потоку пояснюють посиленням контролю з боку США та співпрацею з виробниками мікрочипів.

У період з серпня по грудень 2023 року понад 200 гонконзьких фірм відправили товарів на суму майже $2 млрд російським покупцям. З них на $750 млн поставили від високотехнологічних чипів Nvidia та французької Vectrawave до менш складних чіпів від Texas Instruments та Intel. Деякі з цих заборонених товарів були відправлені російським компаніям, які потрапили під санкції.

За 2023 рік дві партії товарів Nvidia на загальну суму $1,58 млн і $1,21 млн були відправлені московській фірмі «Лотос» відправником під назвою Malachor Electronics, яка має секретарську адресу в елітному офісному будинку в центральному діловому районі Гонконгу.

У період з серпня по грудень минулого року гонконзькі вантажовідправники доставили в росію товарів Nvidia на загальну суму $17,6 млн після того, як вони були продані в таких країнах, як Китай, Тайвань, Туреччина, Таїланд, Сербія та ОАЕ.

До відправлень входили системи штучного інтелекту Jetson TX2 Edge, які є одними з компонентів, що використовуються в дронах, виявлених Україною на полі бою.

Виробники відхрещуються

У Nvidia сказали, що зупинили продажі до росії ще в березні 2022 року і вимагають від своїх клієнтів дотримання всіх чинних законів.

Texas Instruments повідомила, що категорично проти використання своїх чипів у російській військовій техніці та незаконного перенаправлення своєї продукції до рф.

Intel заявила, що діє в суворій відповідності до правил експортного контролю та санкцій США і вимагає від постачальників і дистриб’юторів дотримання таких самих стандартів.

Vectrawave не відповів на запит Reuters про коментар.

Контекст

США та їхні союзники вважають Китай і Гонконг ключовими світовими центрами, де рф може закуповувати матеріали для своїх військових, зокрема напівпровідники та запчастини до дронів. Китай також звинувачують у підтримці війни росії в Україні, частково завдяки експорту виробникам зброї, деталей та обладнання.