З 16 серпня в Україні набуває чинності закон про легалізацію медичного канабісу. Це дозволить регулювати обіг медичного канабісу для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкології та отриманих внаслідок війни посттравматичних стресових розладів. AIN розповідає, що змінюється.
Що змінює закон
- канабіс та препарати на його основі виключили з переліку особливо небезпечних речовин. Раніше обіг самої речовини, смоли, екстрактів та настоянок був під забороною. Законом визначено вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) у висушеній соломі медичних конопель, який має дорівнювати або перевищувати 0,3%.
- легалізація обігу канабісу в медичних, промислових та наукових цілях;
- жорсткий контроль Нацполіції за вирощуванням, виробництвом ліків на основі канабісу на всіх етапах, а також розповсюдженням;
- вирощувати канабіс можуть лише юрособи, які отримають відповідну ліцензію та GMP-сертифікат, під цілодобовим відеонаглядом із доступом для Нацполіції. Кожен кущ буде мати індивідуальне кодування, щоб відстежувати рух рослин до пацієнта.
- отримання препаратів на основі медканабісу може бути лише за електронним рецептом, який виписуватиме лікар. В електронній системі реєструватимуть кожну операцію з медичним канабісом.
Рекреаційне використання марихуани, згідно з новим законом, досі лишається під забороною.
За даними Міністерства охорони здоровʼя, кожна операція з медичним канабісом має бути зареєстрована в електронній системі упродовж наступного дня після її здійснення. Фіксуватимуться та обліковуватимуться понад 30 видів операцій щодо більш ніж 10 об’єктів обліку.
«До системи вноситимуть інформацію про виробництво насіння медичного канабісу, посів, клонування, посадку рослин та садивного матеріалу, відправлення зразків на лабораторне дослідження, збір рослин, перевезення, купівля, виготовлення ліків, знищення відходів, відпуск в аптеці тощо. Обліку підлягатиме насіння, садивний матеріал, рослини, внутрішньоаптечні заготовки, ліки, відходи тощо», — повідомили у МОЗ.
Отримати препарат можна буде тільки за електронним рецептом в аптеках, що мають відповідну ліцензію на продаж. Очікується, що ліки будуть доступні пацієнтам у формі оральних крапель, твердих капсул та дентальних паст. Людям, які в’їжджають або виїжджають з України або прямують транзитом її територією, закон дозволяє мати при собі лікарські засоби на основі медичного канабісу для власного використання в обсязі, що прописаний у рецепті від лікаря.
За яких хвороб виписують рецепти на препарати із канабісом
Існує велика кількість хвороб та патологічних станів, які лікуються або полегшуються за допомогою медичного канабісу: розсіяний склероз, епілепсія, хвороба Альцгеймера, хвороба Хантінгтона, захворювання травного тракту, використання канабісу як замісної терапії для опіоїдів та алкоголю, хронічний біль та паліативна допомога. Зокрема канабіс використовують для полегшення болю в онкохворих.
Окрім цього, медичний канабіс допомагає із наслідками та полегшенням станів, що виникають при посттравматичному стресовому розладі як серед військових, так і цивільних.
Чому медичний канабіс — не наркотики
Від звичайного канабісу медичний відрізняється вмістом речовини тетрагідроканабінолу, що впливає на свідомість, поведінку та викликає відчуття ейфорії. Натомість у медичний канабіс містить здебільшого канабідіол, що заспокоює, розслабляє, налагоджує сон та знімає біль.
Ліки на основі канабісу дозволені у 56 країнах, зокрема державах ЄС, Канаді, Великій Британії та США.
Що передувало підписанню законопроєкту
Верховна Рада проголосувала за відповідний законопроєкт у грудні 2023 року. У першому читанні Рада підтримала його ще у липні, але після цього до нього внесли 882 поправки.
Партія «Батьківщина» заблокувала підписання законопроєкту, однак у січні парламент відхилив постанову фракції. У лютому цього року документ підписав Володимир Зеленський.
Втім наразі для повноцінної роботи закону ще не готові всі необхідні підзаконні акти, пише народний депутат Ярослав Железняк.
До розробки законопроєкту в Україні неодноразово реєстрували петиції із відповідними проханнями щодо легалізації медичного канабісу.