Павла Дурова, засновника та CEO компанії Telegram, затримали в аеропорту Ле-Бурже в передмісті Парижа. Це відбулось у суботу, 24 серпня, близько 20:00, повідомляє французький телеканал TF1.

Пишуть, що влада Франції підозрює Дурова у співучасті в торгівлі наркотиками, злочинах проти дітей та шахрайстві через відсутність модерації в телеграмі.

Йдеться, що бізнесмен перебуває під вартою. Джерело каналу заявило, що Дурова точно заарештують.

«На своїй платформі він допустив скоєння незліченних правопорушень і злочинів, не роблячи нічого, щоб це модерувати або співпрацювати», — цитує канал своє джерело.

Підприємця російського походження, який має громадянства Франції та ОАЕ, супроводжували охоронець і жінка. За повідомленнями ЗМІ, він також є громадянином Сент-Кітс і Невіса, держави у Карибському морі, яка складається з двох островів.

Коли Дуров прилетів у країну на приватному літаку з Азербайджану, на злітній смузі його затримала Жандармерія повітряного транспорту за ордером Національного департаменту кримінального розшуку Франції, який видали на основі попереднього розслідування.

Один із слідчих здивувався, що мільярдер все-таки вирішив приїхати до Парижа, знаючи, що він перебуває у розшуку у Франції, пише Le Figaro. За даними Baza, засновник Telegram Павло Дуров намагався зустрітися у Баку з путіним, але отримав відмову.

Дуров заснував Telegram разом зі своїм братом у 2013 році. Він покинув росію у 2014 році після відмови виконати вимоги уряду закрити опозиційні спільноти на своїй платформі ВКонтакте, яку він у підсумкупродав.

росія почала блокувати Telegram у 2018 році після того, як застосунок відмовився виконати судовий наказ про надання фсб доступу до зашифрованих повідомлень своїх користувачів. Однак блокування призвело до перебоїв в роботі багатьох сторонніх сервісів, але практично не вплинула на доступність Telegram.

Реакції

На затримання Дурова відразу відреагував американський мільярдер, власник платформи X Ілон Маск. Він опублікував кілька повідомлень на підтримку засновника Telegram, зокрема написав: «На дворі 2030 рік, у Європі вас стратять за те, що ви лайкнули мем».

Також він опублікував фрагмент інтерв'ю Дурова Такеру Карлсону, в якому той каже, що в соціальній мережі Twitter, після її придбання Маском, стало більше свободи слова. Маск супроводив це відео хештегом #FreePavel

Сам колишній телеведучий Fox News Такер Карлсон так відреагував: «Це не Путін заарештував його за те, що він дав громадськості свободу слова. Це західна країна, союзник адміністрації Байдена й активний член НАТО, посадила його під замок.

Живе попередження будь-якому власнику платформи, який відмовляється цензурувати правду за наказом урядів і спецслужб».

Роберт Ф. Кеннеді-молодший, який нещодавно відмовився від своєї президентської кампанії в США та підтримав республіканця Дональда Трампа, написав у X, що необхідність захисту свободи слова «ніколи не була такою гострою».Кілька російських блогерів закликали до протестів біля посольств Франції по всьому світу. 

Telegram в Україні

Telegram є одним з найпопулярніших месенджерів в Україні, а його глобальна аудиторія сягає 800 млн користувачів. Месенджер у 2013 році запустив росіянин, нині мільярдер Павєл Дуров, який раніше обіймав посаду гендиректора наразі забороненої в уанеті соцмережі «ВКонтакте».

В Україні суперечки про безпечність месенджера тривають давно. Український підприємець Ярослав Ажнюк, послідовний критик Telegram, у коментарі для AIN.UA звернув увагу на безпекові ризики застосунку. Один із них — збій у рунеті, який призвів до того, що Telegram припинив працювати в майже всій Європі та частково у США.

Нещодавно Telegram заблокував низку українських ботів, за допомогою яких можна було повідомляти про дії окупантів. Але того ж дня розблокував. У коментарі для Reuters представник месенджера заявив, що боти були «тимчасово відключені через помилкове спрацьовування, але згодом були відновлені» без надання додаткових деталей.

Пізніше Нацрада з питань телебачення та радіомовлення закликала припинити офіційну державну комунікацію у Telegram. А українські розробники запропонували створити захищений сервіс «Дія.Канали» як альтернативу Telegram для держслужбовців та органів влади.

Секретар РНБО Олексій Данілов назвав цей месенджер «дуже небезпечним і вразливим», а представник ГУР Андрій Юсов зауважив, що загрози від Telegram цілком реальні.