Україна розглядає скасування воєнної заборони на експорт дронів, щоб збільшити виробництво та відповідати можливостям росії на полі бою. Як пише Financial Times, це, на думку чиновників та учасників індустрії, є критично важливим кроком.

Заборона була запроваджена у 2022 році після повномасштабного вторгнення рф, щоб забезпечити українську армію всім необхідним обладнанням. Однак брак фінансування для придбання всіх доступних БПЛА, не кажучи вже про інвестиції в подальші дослідження та розробки, спонукає уряд до перегляду цієї заборони як шляху залучення інвесторів.

Мотиви для зняття заборони

Українські війська стикаються зі значним дефіцитом безпілотників для розвідки, прикриття та дальніх атак. 

Державний бюджет України на зброю цього року становить лише $6 млрд, з яких близько третини призначено на БПЛА — набагато менше, ніж замовлення, необхідні для покриття потреб фронту.

А тим часом росія значно наростила своє виробництво зброї, українські фахівці оцінюють співвідношення кількості російських та українських дронів на полі бою як 5 до 1 або навіть 10 до 1.

Експорт дронів може принести Україні до $20 млрд доходу, що, за словами Олександра Маріковського, голови економічного комітету Верховної Ради, який вивчає питання регулювання експорту, є «саме тими грошима, яких бракує».

З обмеженими державними ресурсами для придбання військової техніки компанії-виробники дронів шукають можливості експортувати надлишкову продукцію за кордон, щоб заробити кошти для подальшого виробництва для армії.

Компанія «Укрспецсистемс» є однією з небагатьох українських компаній-виробників БПЛА, які нещодавно почали виробляти свою продукцію в Польщі, щоб обійти заборону на експорт.

Це викликає занепокоєння через можливі втрати українських кадрів і податкових надходжень. Маріковський попередив, що без відновлення експорту ціна на БПЛА, що виготовлені в Україні, може зрости.

Індустрія сподівається, що скасування заборони сприятиме залученню іноземних інвесторів і покупців українських безпілотних технологій.