Міжнародна інвестиційна компанія Horizon Capital залишається одним з основних інвесторів в український технологічний сектор. Попри війну та спад інвестактивності, в лютому їй вдалося закрити фонд на $350 млн, і це перевищило очікування її членів на $100 млн. З тих часів компанія вже інвестувала частину капіталу в п’ять українських компаній. 

AIN поспілкувався зі старшим партнером Horizon Capital Василем Тофаном про актуальний стан справ компанії, прогнози на наступний рік та привабливість України для іноземних інвесторів.

Зображення обкладинки: American Chamber of Commerce in Moldova

– Як ви оцінюєте інвестиційний клімат в Україні станом на зараз?

Я не прихильник ілюзій. Звичайно, ситуація складна. Але водночас шукаємо конструктивний оптимізм щодо України. Ми закрили новий фонд на $350 млн. За останні 12 місяців інвестували понад $100 млн у п’ять компаній. Це EdTech-компанія Preply, MarTech-стартап Viseven, онлайн-школа програмування GoIT, IT-компанія Creatio. Ще одна інвестиція поки що залишається прихованою. Тож ми оптимістично налаштовані щодо України.

Я думаю, ті, у кого вистачить сміливості інвестувати зараз, можуть отримати одні з найкращих можливих прибутків. Як каже американський підприємець Воррен Баффет, потрібно бути жадібним, коли інші бояться, і боятися, коли інші жадібні.

– Які виклики наразі стоять перед інвесторами, що планують вкладати гроші в українські компанії?

По-перше, зараз складна ситуація для інвесторів в усьому світі, а не тільки в Україні. Висока інфляція призвела до високих відсоткових ставок. Відповідно, інвестиційна активність низька. В Україні, звісно, фактор війни посилює проблему, але й за її межами все складно. Умови для інвесторів покращуються. Втім, все одно вони жорсткі. 2022-2024 роки були важкими для всього світу.

По-друге, я вважаю, що для таких інвесторів, як ми, зараз найбільшою проблемою в Україні є вплив на людський капітал, тому що ми інвестуємо в підприємства, які потребують не активів, а людей. І, звичайно, мобілізація та відтік людей за кордон має вплив [на поведінку інвестора та стан справ у стартапах].

Оскільки в Україні так багато талантів, ми все ще знаходимо дуже привабливі можливості. Але якщо виокремити один виклик – окрім ситуації навколо безпеки, то вочевидь, це потенційний вплив на людський капітал. Ми інвестуємо в бізнес з великим штатом. І потенційні ризики, пов’язані з людським капіталом, є ключовими для нас як для інвесторів в експортне IT. 

– Які компанії з портфеля Horizon Capital показують себе найкращим чином?

У нашій компанії багато лідерів. Подивіться лише на нещодавні угоди «Датагруп-Воля» і Lifecell - залучення NJJ Ксав’є Нієля, можливо, найбільш динамічного європейського гравця у сфері телекомунікацій. Дуже велика операція, профінансована в тому числі ЄБРР та МФК на $435 млн. А загальна інвестиція в цю угоду становить $1,5 млрд. Очевидно, що це дуже велика історія успіху – одна з найбільших інвестицій в Україну за часи незалежності. Не кажучи вже про те, що це сталося після початку повномасштабного вторгнення. 

Компанія Creatio закрила раунд на $200 млн у червні 2024 року з оцінкою в $1,2 млрд. Для компанії, яка займається дослідженнями та розробками в Україні, досягнення з такою високою оцінкою є разючим.

Компанія Ajax Systems, що займається безпековими продуктами, працює дуже добре, вона є світовим лідером у своїй ніші. 

Мережа магазинів «Аврора» – це не технологічна по суті компанія, але вона дуже технологічна в процесах ритейлу. Коли ми вперше проінвестували в «Аврору» в 2021 році, загальна сума продажів мережі складала $300 млн, а зараз буде понад $1 мільярд. І це не експортер, а domestic-компанія. «Аврора» зробила експансію в Румунію, і це дозволяє експортувати свій товар маленьким підприємцям, які продають в Україні. 

– Торік ви казали, що планується відкрити 500 магазинів «Аврора» у Румунії. Як ці плани реалізуються?

Ми вже виконали цей план на п’ять відсотків, і я думаю, що на 100% реалізуємо його впродовж декількох років. Наразі у нас вже 26 магазинів. Ми дуже активно відкриваємо нові точки продажів.

– Назвіть три найбільші угоди Horizon Capital у 2024 році. 

Я думаю, це придбання «Датагруп-Volia» компанією Lifesell, інвестиція у Creatio і закриття нового фонду на $350 млн. 

– Ви вже проінвестували $100 млн, отриманих через Horizon Capital Growth Fund IV. Куди плануєте вкласти решту $250 млн?

У провідні українські та молдовські компанії. Ми зосередимося на технологічних компаніях. Водночас будемо дивитись і на компанії інших напрямків. 

– Відомо, що в Україні наразі потужно розвивається Defense Tech. Я пам’ятаю, ви казали, що Horizon Capital інвестує в бізнес з великим штатом. Чи не розглядаєте ви можливість інвестувати саме в оборонну галузь?

Особисто я дуже позитивно ставлюся до майбутнього оборонно-технічного кластера в Україні. Тут є багато привабливих можливостей. Але наш фонд має мандат, і частина наших інвесторів обмежені щодо інвестицій у defense-сектор. Тому, на жаль, ми як фонд не можемо інвестувати в Defense Tech. Але я як людина дуже це підтримую і оптимістично налаштований щодо сектору військових технологій в Україні. 

– Яким є ваш прогноз на 2025 рік, які найбільш перспективні напрямки інвестування в Україні?

Останні два роки були дуже складні для IT-сектора – першочергово для сервісних компаній через високі відсоткові ставки, що як наслідок негативно впливає на обсяг корпоративних витрат [замовників], в тому числі що стосується IT-послуг.

Зараз ставки падають, тому корпорації починають витрачати гроші. Відповідно, і попит на сервісне IT зростатиме. Тому якщо ми дивимось на прогнози сервісних компаній на 2025 рік – EPAM, Endava, Globant, Grid Dynamics, то вони почнуть зростати двозначними темпами. Думаю, що сервісні IT-компанії почнуть відновлюватись, і ми матимемо більше апетиту до інвестицій у такі компанії.

– А що приваблює інвесторів в Україні?

Звичайно, я вважаю, що інвестори чекають на закінчення війни. Україні потрібно від $500 млрд до $1 трлн на відбудову. Це буде найбільша програма відновлення країни після Другої світової війни. Я думаю, що багатьох інвесторів приваблює величезна можливість відновлення України у поєднанні з можливостями вступу ЄС. Коли це станеться – через п’ять чи десять років? Я не знаю.

Але якщо подивитись на попередній досвід розширення ЄС, то основне зростання країн-членів відбулося до того, як вони приєдналися до Європейського Союзу. І знову ж таки – зараз говорити про приєднання України до ЄС трохи фантазійно. Але я думаю, що поєднання реконструкції та перспективи приєднання до ЄС призведе до появи багатьох можливостей для України.

Цей матеріал був створений завдяки СТАРТ – великій конференції від AIN та KAMA про технології, бізнес і мистецтво, яка пройшла 12 листопада і стане щорічною. Подія відбулась, зокрема, завдяки першим партнерам події, серед яких Mazda, Genesis, Horizon Capital, Inzhur, Intellias, NetHunt, Sense Bank, OLX, за що AIN вдячний кожній з цих компаній.