З початку повномасштабного вторгнення кількість державних програм підтримки бізнесу зросла. Це дозволяє компаніям залучати інвестиції та створювати нові робочі місця. AIN зібрав головні безстрокові можливості для бізнесу — торгівля, гранти, доступні кредити і відшкодування.

Торгівля з державою

Продаж товарів і послуг на Prozorro

Prozorro — електронна система публічних закупівель, на які державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт або послуг. Бізнес у конкурентних умовах може виграти можливість постачати це державі. 

Серед категорій представлених закупівель:

  • Будівництво;
  • Медицина;
  • Меблі;
  • Комп'ютерна техніка;
  • Транспорт та запчастини;
  • Енергетика, нафтопродукти та паливо;
  • Нерухомість;
  • Сільське господарство;
  • Інші послуги та товари.

Перелік актуальних тендерів можна знайти за посиланням

Забезпечення війська через Державного оператора тилу 

ДОТ — державна агенція, що забезпечує потреби Збройних сил України. Агенція постачає для війська харчові продукти, одяг, пально-мастильні матеріали та медичні товари тощо. Бізнес може податися на тендери, оголошені агенцією, та запропонувати свої товари і послуги державі. 

Читайте більшеСтати постачальником ЗСУ: 5 кроків, щоб вийти на закупівлі Державного оператора тилу - AIN 

Від будівель до забутих на «Укрпошті» посилок — викупити непотрібні державі активи 

Prozorro.Продажі — система електронних аукціонів, де громадяни та бізнес отримує доступ до придбання унікальних активів, якими володіє держава. 

Asus ExpertBook B9 OLED

Йдеться про приватизацію, оренду державного і комунального майна, активи приватних компаній, майно банків-банкрутів, ліцензії на видобуток надр, оренда вантажних вагонів «Укрзалізниці» тощо. Викупити можна навіть відправлення, які не забрали на «Укрпошті».

Земельний банк — оренда землі для бізнес потреб

Новий проєкт Фонду державного майна України запустив ринок оренди державних сільськогосподарських земель через онлайн-аукціони.

Усього держава володіє 806 тис. га. Потенційно у бюджету від ринку оренди землі у держбюджет може надходити до 8 млрд грн/рік. Держава отримає додатковий прибуток, а бізнес — право користування земельними ділянками на 14 років. 

Читайте також: Фонд державного майна України назвав найпоширеніші помилки переможців онлайн-торгів

Гранти, відшкодування і підтримка

Грант на «Власну справу»

За грантовою програмою «Власна справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн. На підтримку можуть розраховувати як підприємці з досвідом, так і початківці. Грантові кошти можна витрачати на обладнання, сировину, оренду, рекламу, франчайзинг тощо.

Читайте також: Грант за 15 хвилин. На які гранти можна податися підприємцям — гід AIN

Гроша для переробної промисловості

Підприємства з переробної промисловості можуть отримати до 8 млн грн за умови співфінансування 50% на 50%. Кошти за грантом можна витратити на модернізацію технологічного обладнання (верстатів, фарбувальних камер, виробничих ліній). Заявку можна подавати через портал «Дія».

Фінансування садів і теплиць

Грант можна також отримати на сади і теплиці. Держава за цією програмою покриває до 70% витрат на створення теплиць площею не менше 0,4 га, але не більше 2,4 га.

Гранти на сади і теплиціФото: Міністерство аграрної політики

Відповідно, аграрії можуть отримати від 2 млн грн до 7 млн грн на встановлення обладнання або придбання саджанців чи насіння.

Соціальні компенсації

Українські підприємці можуть отримати компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених людей — до 8 тисяч грн за кожного працівника. Програма працює з квітня 2022 року. Щоб отримати відшкодування, підприємець має укласти трудовий договір (зокрема за сумісництвом), підписати гіг-контракт і подати заяву.

Бізнес також може отримувати компенсацію за працевлаштування для працівників з інвалідністю — 106,5 тис. грн за облаштування місць для людей з інвалідністю І групи, до 71 тис. грн — ІІ групи. Кошти можна витрачати, зокрема, на тактильні матеріали для обладнання підлоги та сходів, гусеничний підйомник, підіймальну платформу, спеціальні меблі тощо.

Підтримка ветеранського бізнесу

У липні 2024 року Кабінет Міністрів України затвердили правила маркування продукції «Створено Захисниками». 

«Створено Захисниками» — бренд Міністерства у справах ветеранів, що має на меті популяризувати продукцію від ветеранів-підприємців. Товари із відповідним маркуванням можна побачити на полицях магазинів «Сільпо», Novus та Auchan.

Читайте більше: «Створено Захисниками»: ветерани-підприємці зможуть маркувати власну продукцію. Як це працюватиме?

Кредити і фінансування

Доступні кредити

Програма кредитів 5-7-9% — державна програма пільгових кредитів зі зниженими відсотковими ставками. Учасники програми можуть отримати позику до 50 млн грн на строк до 3 або до 5 років, залежно від цілей фінансування. За 2024 рік (який ще досі триває) держава виділила 73,2 млрд грн. У програмі беруть участь 46 банків України. 

Кредити від Мінстратегпрому

Для виробників оборонно-промислового комплексу від Міністерства стратегічних галузей промимловості передбачене пільгове кредитування з відсотковою ставкою у розмірі 5%. Сума кредиту — до 100 мільйонів гривень на оборотний капітал до 3 років, і до 500 млн грн на інвестиційні проєкти до 5 років.

Уряд підтримав відповідну постанову в листопаді 2024 року.

Залучення інвестицій в ОПК

Brave1 — кластер оборонних технологій, завданням якого є метчити українські Defense Tech стартапи з потенційними інвесторами. З початку 2024 року до вересня 2024 року українські  Defense Tech команди отримали понад $12 000 000 інвестицій. 

Це вдвічі більше, ніж за весь минулий рік. І йдеться не про державні інвестиції, які зараз переважно спрямовуються у великий ВПК, а про приватний сектор.

Читайте більше: Як працює Brave1 — колонка

Продаж факторингу

Факторинг не потребує окремої застави і дозволяє отримати кошти за виконане постачання на підставі лише документів про виконання контракту. На ринку публічних закупівель факторинг є важливим інструментом щонайменше для 3-5%, за даними Міністерства економіки України. 

Наприкінці жовтня 2024 року у системі Prozorro.Продажі зʼявився сервіс факторингу і бізнеси уже можуть залучати фінансування через цей інструмент.


Матеріал створено за підтримки ASUS Business: корпоративні ноутбуки, рішення для компаній, SMB, освіти.