Суд найвищої інстанції Румунії в п'ятницю, 6 грудня, скасував результати першого туру президентських виборів через кілька днів після оприлюднення доказів, що Кремль організував скоординовану кампанію через TikTok на користь ультраправого націоналіста Келіна Георґеску, пише Gzeromedia.

Він вважався аутсайдером виборів, але отримав 23% голосів у першому турі, який відбувся 24 листопада, випередивши проєвропейську центристку Олену Ласконі на чотири відсотки. Другий тур мав відбутися в неділю, 8 грудня. Георґеску, який обіцяв припинити підтримку України й поставив під сумнів доцільність членства Румунії в НАТО та ЄС, стрімко здобув популярність, ведучи кампанію майже винятково в соціальних мережах. За кілька днів до виборів його рейтинг складав лише 5%.

Безпрецедентне рішення Конституційного суду, яке є остаточним, було ухвалене після того, як президент країни Клаус Йоганніс розсекретив дані румунської розвідки.

У них йдеться, що Георґеску отримав несправедливу перевагу завдяки сотням тисяч постів у TikTok, скоординованих з-за кордону. У документах також зазначається, що хакери з десятків країн здійснили десятки тисяч спроб зламати виборчу інфраструктуру, але не уточнюється, чи були якісь із них успішними.

Суд, не називаючи імені Георґеску, заявив, що один із 13 кандидатів у першому турі неправомірно отримав «преференцію» в соціальних мережах, спотворивши результати голосування. Сам Георґеску засудив рішення і назвав його «офіційним переворотом» та атакою на демократію. Ласконі, яка поступилася йому в першому турі, застерегла від ризикованого прецеденту.

TikTok заперечив, що надавав перевагу Георґеску, росія ж зі свого боку відкинула звинувачення в причетності. Водночас ЄС наказав платформі заморозити та передати всі дані, пов’язані з румунськими виборами. Це перший випадок, коли демократична держава скасувала результати виборів через соціальні мережі та звинувачення в зовнішньому втручанні.

Що буде далі

Румунія, ключовий партнер НАТО, який межує з Україною, нині опинилася в стані серйозної інституційної невизначеності.

Другий тур, запланований на неділю, скасований, а уряд повинен почати виборчий процес із нуля. За румунським законодавством, це може статися вже 22 грудня. Чи зможе Георґеску знову балотуватися, залишається під питанням.

Раніше цього року румунські суди заборонили брати участь у президентських виборах проросійській ультраправій депутатці Європарламенту Діані Шошоаке, заявивши, що її критика НАТО та ЄС суперечить засадничим документам Румунії.