Google представила новий квантовий чип Willow, який, як стверджує компанія, здатен розв'язувати задачі за п'ять хвилин, тоді як найшвидшому суперкомп'ютеру у світі знадобилися б для цього десять септильйонів, або ось стільки 10 000 000 000 000 000 000 000 000 років.

Квантовий чип Willow є новим досягненням у галузі квантових обчислень, яка використовує принципи квантової механіки для створення надпотужних комп’ютерів. У Google стверджують, що пристрій має важливі технічні прориви та прокладає шлях до створення повноцінного квантового комп’ютера. Проте експерти зазначають, що наразі Willow є експериментальним пристроєм, а для створення квантових комп'ютерів, здатних вирішувати широкий спектр реальних задач, потрібно ще кілька років і значні інвестиції.

Квантові комп'ютери працюють за іншими принципами, ніж звичайні «класичні» комп'ютери. Вони використовують квантову механіку, коли частинки можуть перебувати у кількох станах одночасно, що дозволяє значно збільшити швидкість обробки даних. Очікується, що квантові технології знайдуть застосування у створенні ліків, проєктуванні термоядерних реакторів, розробці ефективних акумуляторів для електрокарів, оптимізації логістики та багатьох інших сферах.

Водночас квантові комп'ютери можуть стати загрозою, наприклад, для зламу деяких типів шифрування, які використовуються для захисту конфіденційних даних. Окрім того, професор Алан Вудворд, експерт з обчислювальної техніки з Університету Суррея, каже, що квантові комп'ютери будуть краще виконувати низку завдань, ніж нинішні звичні нам, але вони не замінять їх.

Очільник лабораторії Quantum AI компанії Google Гартмут Невен назвав чип «найкращим квантовим процесором на сьогодні», який подолав ключову проблему, яку галузь шукала «майже 30 років». Його основним досягненням стала революційна технологія виправлення помилок. Дослідники Google кажуть, що їм вдалося спроєктувати та запрограмувати новий чип так, щоб рівень помилок у всій системі знизився зі збільшенням кількості кубітів.

Розробкою квантових комп’ютерів займаються країни по всьому світу. У Великій Британії нещодавно відкрили Національний центр квантових обчислень (NQCC). Його директор Майкл Катберт зазначив, що розробка Willow є важливим кроком вперед, але це радше «віха, а не прорив».

Willow було виготовлено на новому, спеціально побудованому заводі Google у Каліфорнії, а результати досліджень опубліковані в журналі Nature.