Матеріал підготовлено за підтримки AMD
Що це означає?

Що таке WEB3
та як у ньому заробляти

Українці, які пережили блекаути, отримали «унікальну нагоду» дізнатися, як жилося нашим батькам, дідусям та бабусям в епоху без інтернету. Так собі досвід. Мало хто памʼятає і Web 1.0, або першу версію глобальної павутини, — коли сайти були строкатими, а доступ до них здобувався через dial-up. 

Web 2.0 — це інтернет у тому вигляді, в якому більшість із нас сьогодні його уявляє. Епоха соціальних мереж, плаского дизайну, iPhone, мобільних додатків та сервісів Google, які знають про кожен ваш рух, і від цього трошки моторошно… Але ж без них ніяк! Та ніщо не вічне. Web 2.0 (або просто Web2) поступово відходить у минуле. Його місце може зайняти нова децентралізована версія інтернету — Web3, яку зараз усі активно обговорюють. Якщо ви хочете заробляти в інтернеті не лише сьогодні, але й завтра — потрібно мислити стратегічно. Розуміти Web3 так само добре, як і звичний усім нам Web2.

У спільному спецпроекті разом із партнерами компанії AMD ми спробуємо уявити, яким буде інтернет майбутнього і яка техніка для цього потрібна. А також поговоримо з людьми, які вже працюють та заробляють у Web3. У межах проекту Ксенія Житомирська, Олексій Чусов та Іван Мальцев протестували ноутбуки Asus ROG Strix G15, Lenovo ThinkBook 14 та
Dell Vostro 5515 на базі процесорів
AMD Ryzen™
і поділилися своїми враженнями.

Web3 vs Web2, або навіщо нам «новий інтернет»?

Web3 (або Web 3.0) — це концепція майбутньої ітерації розвитку вебу, який послуговуватиметься принципами децентралізації та відкритості. У Web3 тільки користувач має владу над своїми даними й може самостійно вирішувати, хто отримає до них доступ, а хто ні.

Таким чином, «новий інтернет» має нівелювати основний недолік «попередньої версії» — контроль невеликої групи компаній над користувацькими даними. Спробуємо розібратися, як саме.

Web2 — централізована
версія вебу

Web 3.0 — децентралізований, а отже, дає контроль

Використання блокчейн-технологій означає, що мережа належатиме однаково кожному користувачу та розробнику. І ніхто не зможе вкрасти чи скопіювати те, що створили ви.

У Web3 кожна одиниця контенту є цифровим активом. Ця концепція вже впроваджена, і більшість із вас чули про неї як про NFT. Ніхто більше не може завантажити ваше фото і продавати за рекламу у своєму блозі — але може купити у вас права на нього, якщо забажає. У Web3 ви більше не передаєте свої чутливі дані нікому. Навіть банкам, щоб здійснити покупку чи продаж. Для цього є криптовалюти — ще одне вже відоме та поширене явище. Розрахунки у криптовалюті надають сторонам свободу, якої не існує у Web 2.0 — ви нікому не звітуєте, хто ви й на що витрачаєте кошти.

Ніхто більше не може заблокувати вашу транзакцію. І головне, нікому за жодних умов не вийде заблокувати ваші рахунки, як це можуть робити банки.

Не дивно, що велика кількість талановитих розробників повірила у Web3 і перейшла в цю сферу з традиційного продуктового чи аутсорсингового бізнесу.

Як стати блокчейн-розробником?

Гортай, щоб дізнатись →

Біткоїн

З біткоїном я познайомилася з суто прагматичних причин. У 2013-14 роках нам потрібно було робити міжбанківські платіжні рішення для інтернет-магазинів, і була велика проблема: у всіх різний API, затримки платежів тощо.

Тому, коли стало зрозуміло, що «магічні інтернет-гроші» (криптовалюти) мають ліквідність і прекрасні можливості для програмування — я поринула в це з головою. Тоді в нас вже була команда, і ми шукали, що б таке кльове зробити, аби не аутсорсити смартконтракти.

Так ми придумали гаманець Trustee Wallet, а зараз — банківське рішення Trustee Plus.

Блокчейн-програмування

Це дуже простий, але елегантний варіант робити системи нульової довіри. Цим він приваблює і лякає одночасно.

Мода на блокчейн-рішення то приходить, то йде на спад (в залежності від зростання або падіння курсу біткоїна), але фундаментально — це справді цікава штука (якщо її правильно використовувати).

Відмінності

Головна відмінність блокчейн-програмування — відкритість коду та бази даних. Будь-яка помилка буде знайдена, будь-яка недбалість — покарана. Це робить «сіднички​​» дуже міцними, а код — трішки іншим :)

Ти не можеш просто покластися на «а цей виклик я зроблю для себе, тому що ніхто не бачить»... До того ж кожна помилка — це гроші, а інколи — великі гроші.

Це загальна властивість фінтех-програмування. Тож вартість досвіду такого програміста — це й гроші, які він втрачав у процесі тренування своєї «параної».

Зарплата

Зарплатня у програмуванні залежить від проектів та ваших умінь. Відсутність нормальної документації та юність рішень у блокчейні вже частково подолані, є багато курсів з мов смартконтрактів, тож стати «середнім» спеціалістом зараз простіше, ніж коли я починала.

Але якщо ви хочете досягати більшого — то вміння «копати» та знаходити самостійно вирішення бізнес-проблем, а не лише зробити «ще одну формочку з кнопками» — саме це дасть вам змогу заробляти більше.

Про роботу

У нашому випадку CTO відповідає за архітектурні рішення та їхні наслідки, робить якість критичні місця коду. Загалом саме з блокчейнами це пов'язано на 10-20%. Ви можете бути розчаровані, як багато просто сервер-сайд рішень буде потребувати ваш децентралізований застосунок, коли почнете реально в цьому варитися. Статистика блоків та балансів, пуші по транзакціях, сканування адрес в інших мережах і т.д.

Зазвичай я працюю на стаціонарному компі з монітором — бо ноди на ноуті компілювати таке собі задоволення. Але поки компілюється — завжди можна на ноуті щось поробити. У відрядження, звісно, беру ноутбук. Проте не працюю з великими шматками коду будь-де.

Про техніку

Для повсякденних завдань запуску і тестування у відрядженнях майже не долучаюся, а ось емердженсі-доступ, аби подивитися, що там відбувається — то часом виникає потреба. Тут і виручає продуктивний, легкий та компактний ноутбук.

Дуже важливий захист даних. Дуже важливий захист даних. База — шифрування жорсткого диска, і ключів краще не тримати відкрито. Моя продуктивність повністю залежить від роботи мого комп'ютера — чи то великого, коли я вдома, чи то ноутбука, коли я у відпустці.

Бо всі неприємності у системах — лише коли у вас щось «на колінці на автозаправці» треба подивитися. І тут «повільний» комп — собі дорожче.

Asus ROG Strix

Проекти великі, тому на MacBook процес білда і збірки додатка на емулятор інколи зависав. Ноутбук Asus ROG Strix G15 G513RS-HQ013 на базі потужного процесора
AMD Ryzen™ 7 6800H, який побудований за
6-нм техпроцесом, з максимальною частотою до 4,7 ГГц, готовий до будь-яких сучасних викликів.

У мене довго були ноутбуки HP, потім макбуки. Тому перше враження — незвично. Але під час тестування особливо сподобались якість корпуса та «клац-клац» клавіш (ага, я люблю геймерські клавіатури саме за механічний хід, на MacBook такого нема — бісить).

Asus ROG Strix

Щоправда, тач занадто модно перемикався на Num-пад у найнеочікуваніший момент — тому просто під'єднала мишу. Установила основні пакети, запустила середовище — емулятор відпрацьовував достатньо швидко, на рівні з моїм традиційним компом, який стояв поруч

Загалом
ноутбук Asus ROG Strix G15 G513RS-HQ013 на базі процесора AMD Ryzen™ 7 6800H гарно впорався з робочими завданнями — працював, як потрібно.

Власне, це і є найголовніша вимога до робочого інструменту — коли він «просто працює».

Як криптоактиви допомагають Україні?

Криптовалюти та NFT — це вже не ідея, а реальність. Вони дуже поширені в Україні й стають лише популярнішими з кожним днем. Україна — одна з передових держав за рівнем впровадження блокчейн-технологій.

Люди, компанії та бренди як великі, так і маленькі, обʼєдналися і разом зібрали майже $180 млн у криптоактивах на допомогу Україні. За даними Crystal Blockchain, 44 фонди та волонтерські організації приймають пожертви на Україну в крипті.

Що таке NFT та яка з них користь?

Чимало грошей принесли й благодійні NFT. Це не «цифрові валюти», як позиціонують крипту, а цифрові активи. Тобто порівняти їх можна не з грошима, а скоріше з акціями або будь-яким інвестиційним активом, як-от картини, антикваріат, нерухомість тощо — але у вигляді унікального невзаємозамінного цифрового токена.

Звідси й назва — Non-fungible token, скорочено NFT. Такий токен посвідчує право власності людини на актив, який існує винятково в інтернеті. З появою цього виду токенів зʼявились NFT-аукціони, на яких продаються найрізноманітніші цифрові активи. Наприклад, Британський Фонд дикої природи (WWF) продає NFT із тваринами, що перебувають під загрозою зникнення, аби фінансувати створення заповідників.

А американська акторка та телеведуча Еллен Дедженерес зібрала понад $30 000 на роботу організації World Central Kitchen, яка забезпечує харчуванням постраждалих після стихійних лих. З початком війни NFT-аукціони стали поширеним засобом залучення коштів на підтримку України.

NFT-аукціони на підтримку України

– Наприкінці березня за сприяння Мінцифри спільнота українських митців запустила META HISTORY Museum of War. У ньому представлені твори українських художників у вигляді NFT-токенів, які може придбати кожен охочий. Зібрані кошти перераховують на гуманітарні потреби.

– У березні креативна агенція Isobar випустила серію NFT-листівок, присвячених українським містам, які найбільше постраждали від російської агресії: Маріуполю, Бучі, Харкову, Ірпеню, Чернігову, Києву та іншим. Гроші від продажу листівок спрямовують на відбудову цих міст.

– У благодійному аукціоні Holy Water свої роботи продають більш ніж 500 українських художників. Вторговані кошти спрямовують на підтримку України.

– Відомий мем "Woman Yelling at a Cat" продали за 15 ETH, або $17546. Двадцять п'ять відсотків вартості лота отримав Unchain Fund, який спрямував ці кошти на допомогу мамам із дітьми у Херсоні. Залишок суми розділили між собою власники мема та агенція Zlodei.

Як заробляти на NFT?

Гортай, щоб дізнатись →

Шлях до NFT

Мій шлях до NFT почався у 2016 році, тоді я працював F&B Manager в Дубаї. ІТ для мене було як хобі, заробляв я в іншому. Але раптом зацікавився технологією блокчейн та смартконтрактами. У 2018 році повернувся до Києва й почав підтягувати знання та досвід із розробки, досліджувати проекти з Web3.

У Дубаї я опанував професію гемолога та підробляв на ринку ювелірних виробів. Звернув увагу на велику кількість копій та підробок ювелірних прикрас відомих брендів.

І тут зрозумів, що якщо поєднати блокчейн та виробництво і продаж ювелірних прикрас, можна здійснити прорив на глобальному ювелірному ринку.

Шлях до NFT

Я заснував стартап Smart Jewelry Lab, у якому NFT мав стати цифровим двійником виробу. Ми вже були готові йти до виробників з концептом, але почалась пандемія ковіду, і всі плани стали на паузу.

Але я вже розумів потенціал NFT. У грудні 2020 року я заснував First NFT Agency. Ми створюємо, продюсуємо та досліджуємо NFT-проекти для наших клієнтів.

Звісно, створити NFT може хто завгодно, наприклад, на біржі OpenSea — агрегатору інформації ринку NFT, а також найвпливовішому та найпотужнішому маркетплейсі для NFT. Там можна створити NFT (так званий "lazy minting"), але для створення справжніх NFT-колекцій створюють власний "smart contract" та застосовують IPFS.

Шлях до NFT

Існують платформи на кшталт Foundation чи SuperRare, де митці створюють цифрові копії своїх робіт.

Але для справжньої колекції чи серйозного проекту цей варіант не підійде. Зверніть увагу: всі NFT, які входять до топ-100, мають власний смартконтракт.

Його відсутність для реальних інвесторів — це фактор ризику й привід не купувати ваш NFT.

Заробляємо ми не лише послугами, інколи інвестуємо у проекти партнерів, куди маємо змогу зайти на дуже ранній стадії. У нас є і власні проекти, які насамперед націлені не на продажі, а на те, щоб поширювати знання про Web3.

Як ми працюємо

Ми працюємо як сервісна компанія: виконуємо індивідуальні замовлення на створення смартконтрактів та допомагаємо з налаштуваннями, консультуємо щодо проектів.

До нас зверталися Shell, відомий бренд швейцарських годинників, багато венчурних компаній та інвесторів, компанії зі сфери ритейлу та безліч NFT-ентузіастів.

Також багатьох клієнтів нам вдалось переконати не поспішати або взагалі відмовитись від NFT і цим самим зберегти гроші.

Про техніку

Я працюю з ноутбуком щодня від 8 до 14 годин. Іноді їжджу на різноманітні івенти, зустрічі, використовую ноут, коли треба щось презентувати або ж показати, як працюють метавсесвіти. Тут захист даних — це надважливо. Тому використовую паролі та двофакторну аутентифікацію. Безпека повинна бути налаштована по дефолту та дизайну всього, що пов'язано з інтернетом, пристроями, сервісами та продуктами.

Особливих вимог щодо ноутбука для роботи з NFT немає, але, звісно, він має бути з потужним процесором, мати достатньо оперативної пам'яті та тримати заряд не менше як 10 годин.

Про техніку

Мені дуже сподобався ноутбук для бізнесу Lenovo ThinkBook 14 на базі процесора
AMD Ryzen™ 5 5500U, який я тестував. Він має 6 ядер та 12 потоків з частотою до 4 ГГц, при цьому, споживає в середньому 15 Вт.

Це дозволяє йому обробляти купу повсякденних задач, одночасно залишаючись на зв’язку весь робочий день.

Можу рекомендувати цей девайс усім, хто хоче заробляти на NFT.

Як заробити на NFT?

То ж скільки можна заробити на NFT? Подивіться статистику продажів Дапрадар, Coingecko та інших маркетплейсів.

На сьогодні окремі NFT вже продаються на Sothebys! Наприклад, аукціонний дім робив продаж відомої колекції NFT CryptoPunks через Децентраленд.

Колекцію продали за рекордні на той момент 8000 ETH, що було еквівалентно $23,7 млн.

Як заробити на NFT?

Заробляти можна не лише на продажах NFT, але й на роялті, тобто з вторинного ринку. Це коли ви отримуєте відсоток від угоди кожного разу, коли ваш NFT перепродають.

Існує приклад, коли колекцію з 10 000 NFT розіграли та роздали безкоштовно (потрібно було сплатити лише комісію за транзакцію NFT), але піар колекції настільки розігрів інтерес до неї, що команда дуже добре заробила на роялті від вторинних продажів.

І це не єдиний такий кейс.

Як інвестувати у NFT?

Гортай, щоб дізнатись →

Шлях до NFT

У 2019 році подався на програму для підприємців UBL PIE у США, яку фінансує American Councils. Там познайомився зі своїми майбутніми партнерами Тарасом Яворським та Дімою Форемним.

За дев’ять місяців навчання ми стали друзями й зрозуміли, що чудово доповнюємо один одного. Тарас був засновником сервісної IT-компанії Terry Scout, з якою зробив екзіт у 2021 році. Діма — менеджером стартап-акселератора та інноваційного хабу Hiil.

Разом ми заснували фонд і назвалися 3x Capital, бо маємо три експертизи: управління капіталом, масштабування бізнесу та побудова стартапів.

Шлях до NFT

З 2016 року я займаюсь інвестиціями у цифрові активи. Коли я був портфельним керівником в інвестиційному фонді, то мріяв створити свій венчурний фонд, щоб допомагати інноваціям розвиватись.

У своїй щоденній роботі ми як інвестори не користуємось якимись особливими застосунками.

Для нас головне – це браузер, соціальні мережі (Twitter, Discord, Instagram, LinkedIn), сервіси email-розсилок (Decile Hub) та сервіс розсилки повідомлень в директ.

Про техніку

Зазвичай я працюю 5-7 годин за ноутбуком 6 днів на тиждень. Їжджу у відрядження й завжди беру з собою ноутбук для роботи у різноманітних місцях — від літака й машини до ресторанів і парків.

Дуже часто ходжу на зустрічі з ноутбуком і використовую його для презентацій наших продуктів.

Про техніку

У нашій сфері захист даних, а саме seed-фраз є максимально важливим. Для цього доступ до ноутбука і певних файлів відбувається тільки через сенсор відбитка пальців.

Також на криптобіржі використовую Google Authenticator та встановлюю додаткові паролі. Важливо, аби багато додатків одночасно могли працювати без перебоїв, а батареї вистачало як мінімум на день (а в теперішніх реаліях на 10-16 годин роботи).

Також зазначу, що моя продуктивність максимально залежить від продуктивності процесора ноутбука та швидкості інтернету.

Dell Vostro 5515

Ноутбук для бізнесу
Dell Vostro 5515 на базі процесора
AMD Ryzen™ 7 5700U успішно пройшов мої тести.

Досить швидко перемикається між програмами, має хорошу систему безпеки за допомогою відбитка пальця. Він легкий і зручний, щоб працювати у поїздках. Енергоспоживання процесора
AMD Ryzen™ 7 5700U приблизно 15 Вт, що дозволяє працювати від акумулятора досить тривалий час.

Зображення матового екрана досить хороше, що робить роботу ще приємнішою.

Про інвестиції

Ми фокусуємо наші інвестиції у трьох нішах: протоколи першого та другого рівня, децентралізовані фінанси та Web3-додатки. Зараз розглядаємо інвестицію у NFT-маркетплейс. Наш портфель можна переглянути тут. Коли ми розглядаємо проект, особливо звертаємо увагу на три критерії: унікальна цінність NFT для власників, проактивне ком’юніті та креативний арт.

Щоб ваш NFT став успішним, необхідно побудувати залучене ком’юніті ще до запуску проекту через організацію креативних онлайн- та офлайн-заходів. Наприклад, ми продавали NFT за донат на United24 під час WebSummit у Лісабоні.

Про інвестиції

У що б ми точно не стали інвестувати — це у проект з анонімною командою, штучним ком’юніті та незрозумілою цінністю. Дохідність від інвестицій у NFT-проекти залежить від стадії ринку.

До прикладу, на бичому ринку дохідність за деякими інвестиціями у наших партнерів досягала 100х і більше (тобто заробіток у сто разів перевищував суму інвестиції). Наприклад, дохідність колекції Bored Ape Yacht Club вираховується сотнями іксів.

Проте на ведмежому ринку* дохідність може бути негативною: під час низхідної стадії ринку попит на такі спекулятивні активи сильно падає. Наприклад, за даними nonfungible.com, кількість продажів NFT впала більше ніж на 90% за рік, з приблизно 160 000 до 15 000 NFT.

Що таке «ведмежий ринок»?

«Ведмежим ринком» називають тенденцію до загального падіння цін активів на біржах. Цей термін прийшов у криптовалютну галузь з фондових бірж.

Дійсно, на фоні ковіду та світової рецесії (не кажучи вже про численні історії скамів у криптовалютному середовищі) капіталізація криптовалют помітно знизилась.

Практично всі активи, починаючи від біткоїна і закінчуючи догекоїнами, просіли в ціні. Це змусило багатьох інвесторів зачаїтися і призупинити свої активності.

Що таке ведмежий ринок

Але, якщо дивитися на ринок криптовалют у довготривалій перспективі, тенденція загалом є висхідною. У 2011 році за біткоїн давали $1, на сьогодні він коштує $16 000. Навіть криптозима, під час якої головна криптовалюта втратила більшу частину своєї вартості, минула — і ринок знову почав зростати.

Ті самі явища впливають і на NFT. Під час низхідних тенденцій на будь-яких ринках знижується активність інвесторів. Це природно, але рано чи пізно тенденція розвертається і знову починається зростання. Це закон, бо, як кажуть експерти — ринок циклічний.

Головне — вгадати з активами, бо не кожна криптовалюта і не кожен NFT (як і активи реального сектору економіки) переживуть період рецесії. Хтозна, можливо, саме на ведмежому ринку вам вдасться вдало зайти у крутий Web3 проект. 

Висновки

Багато експертів вважають, що Web3 — так би мовити, «краще майбутнє для інтернету». Серед них і Ксенія Житомирська:

«Web3, як і Web2, кожен розуміє, як хоче. Чи могли б ви подумати 10 років тому, що 50% усієї інформації будете отримувати з платформи "канальчиків" по папках (Telegram), а інші 50% — зі стрічки новин на Facebook? Мені от дуже подобалися RSS-агрегатори та "особисті блоги" — але це не зникло, а прийняло іншу, зручнішу форму.

У найближчі 10 років з'являться продукти, які ми поки що навіть не уявляємо. І в тому, що переможе модель децентралізованих фінансів, особисто у мене сумнівів немає. Web3, блокчейн, біткоїн — це не хайпові слова, а інструменти. І їхнє доцільне використання ще тільки починається.

Вивчайте блокчейн, створюйте NFT, інвестуйте у Web3 (але тільки у надійні проекти зі значним потенціалом) та заробляйте. Разом із надійними ноутбуками на базі процесорів AMD ви можете працювати з новітніми технологіями будь-де, будь-коли і за будь-яких умов, забувши про «інтернет минулого».

Дякуємо мережі коворкінгів Platforma та кафе-коворкінгу OctoTower за надані локації для фотозйомки.

Матеріал підготовлено за підтримки AMD
Що це означає?
ТЕКСТ
Майя Ярова
Фото
Дмитро Ларін
Дизайн та верстка
Юля Трофименко
Менеджер
Ірина Насильнєва
Продюсер
Ольга Андрусів
ПРЕДСТАВНИК КОМПАНІЇ AMD
Олександра Олефір
ПРЕДСТАВНИК ПАРТНЕРІВ AMD
Анна Кузнецова
ЯК ЗАХИСТИТИ БІЗНЕС ВІД КІБЕРАТАК
Які програми використовувати та як обрати надійний ноутбук
На поле з ноутбуком
як дрони допомагають українському агросектору отримувати +10% до врожаю
Який ноутбук підійде для повсякденних завдань?
Тестуємо різні лептопи, що закривають бізнес-потреби, й описуємо враження.
ХТО ТИ У СВІТІ ІТ?
Пройди тест від Terrasoft