Блокування «ВКонтакте», «Яндекс» і Mail.ru – Порошенко підписав указ

Читати на RU

На сайті президента України 15 травня 2017 року з’явився указ, яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо санкцій стосовно російських компаній. Указ наказує українським інтернет-провайдерам блокувати багато популярних російських інтернет-ресурсів. Серед них – сервіси «Яндекса» і Mail.ru, а також блокування «ВКонтакте» і соцмережі «Одноклассники». Ці санкції вводяться на три роки. Указ набуває чинності з дня опублікування.

Повний перелік таких ресурсів є в додатку №2 до указу, де перераховані юридичні особи, до яких застосовуються санкції. Серед сервісів «Яндекса», які провайдерам наказано блокувати, – «Яндекс.Пошта», «Яндекс.Карти», «Яндекс.Директ» і «Яндекс.Метрика», «Яндекс.Диск», головні сторінки .ru і .ua, сайт «Кінопоїска» тощо.

Сервіси Mail.ru, «Яндекс», «Одноклассники» і блокування «ВКонтакте» перебувають у списку під номерами 275, 422, 423, 425. У списку санкцій, які застосовуються до цих юросіб, є і пункт «заборона інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів сервісів».

блокировка «вконтакте»-1

В офіційній позиції «Яндекс.Україна» щодо розпорядження президента йдеться, що компанія жодного разу не порушувала українського законодавства з 2005 року, коли почала розвивати українські сервіси.

«Понад 12 років ми робимо український пошук, карти українських міст, навігацію, освітні проєкти та ще кілька десятків різних проєктів. Увесь цей час наша українська команда працює в суворій відповідності до законодавства України, вкладає всі свої зусилля у створення якісних продуктів», – ідеться в повідомленні.

У компанії вважають, що санкції зачеплять насамперед користувачів сервісів «Яндекс» в Україні (11 млн. щомісяця) і підприємців, які використовують її бізнес-продукти.

«Бізнес групи компаній Яндекса, звісно, дуже великий, і санкції не матимуть на нього негативного впливу. Але ми вважаємо Україну важливою частиною нашої роботи і шкодуємо, що санкції зводять нанівець усі багаторічні зусилля нашої команди. Головний потерпілий від санкцій – це український користувач. Дуже шкода», – підкреслили в компанії.

Поки що сервіси «Яндекса» на території України доступні, як і сервіси «ВКонтакте» та Mail.ru. В асоціації українських провайдерів ІнАУ повідомили, що поки не можуть давати коментарі щодо документа.

«Ми ще аналізуємо цей документ, але поки що абсолютно незрозумілий технічний бік цього питання. Ми збираємося звертатися за офіційними роз’ясненнями до Адміністрації президента і НКРЗІ», – повідомили в асоціації. Інтернет-провайдери теж поки що не дають конкретних відповідей про те, як це буде працювати.

У «Київстар» наголосили, що компанія працює виключно в правовому полі і зараз вивчає указ президента.

Блокування «ВКонтакте», «Яндекс» і Mail.ru – сайтів, які традиційно входять до рейтингів найпопулярніших сайтів в уанеті. «ВКонтакте» – найбільша соцмережа в уанеті за аудиторією та охопленням, пошук «Яндекс» в уанеті – другий за популярністю після Google. За даними Gemius на лютий 2017 року, щомісячна аудиторія «Одноклассники» в Україні становить 9,5 млн осіб. Щодня соцмережу відвідують 5,4 млн.

блокировка «вконтакте»-2
Дані Kantar TNS CMeter

Саме на зростання трафіку на території України спирається компанія Mail.ru Group в офіційному коментарі з приводу введення санкцій. В офіційній позиції, яку компанія розіслала ЗМІ, Mail.ru підкреслює, що рішення українського уряду вдарить по українським користувачам, а не по фінансовим показникам компанії, оскільки «частка українського бізнесу в структурі виручки Mail.Ru Group незначна».

«Ми з жалем сприйняли новину про політично вмотивоване рішення влади України заборонити використання соціальних мереж ВКонтакте, Однокласники, і ресурсів Mail.Ru на території своєї країни. Це рішення вдарить насамперед по самим користувачам – громадянам України. Близько 25 мільйонів жителів України спілкуються на заблокованих платформах зі своїми друзями в Україні та в усьому світі; тепер вони будуть позбавлені цих зв’язків. Ми переконані, що в інтернеті немає кордонів. Ми ніколи не брали участі в політиці. Ми не порушили жодного закону України», – йдеться в заяві Mail.Ru Group.

Компанія також пообіцяла, що в її роботі нічого не зміниться, і всі зобов’язання перед співробітниками, партнерами та клієнтами на території України «будуть виконуватися перед ними в повному обсязі».

У списку санкцій також є компанії «Доктор Веб», «Лабораторія Касперського» та 1С – для них обмежуються торгові операції, зупиняється виконання фінансових та економічних зобов’язань. Нагадаємо, нещодавно компанія «Єврософтпром», якій належать права на ПЗ «1С:Підприємство» в Україні, заявляла, що ці продукти не перебувають під санкціями. За даними «Єврософтпром», продуктами «1С:Підприємство» в Україні користується близько 300 000 компаній.

Раніше ми публікували офіційну позицію СБУ з приводу блокування російських інтернет-сервісів. Вона звучала так: на даний момент законних підстав для цього немає.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук