Днями Рада ухвалила другий із законопроектів про спеціальний режим для українських IT-компаній «Дія City», який набуває чинності вже із січня 2022 року. AIN.UA спитав у Міністерства цифрової трансформації, яке опікується цією ініціативою, як IT-бізнесу власне подати заявку на резидентство у «Дія City». Наводимо основні поради.
Що таке «Дія City» (суперкоротко)
«Дія City» — спеціальний режим роботи для українських IT-компаній, що впроваджує особливі умови, ставки податків для своїх учасників, нову форму взаємодії — гіг-контракти. А також, кілька понять англійського права, що стануть в нагоді компаніям, що залучають зовнішні інвестиції — договір опціону, convertible loan і тому подібне. Але разом із тим передбачає певні обмеження по роботі з ФОП. AIN.UA багато разів писав про цю ініціативу, свіжі матеріали можна почитати тут, тут і тут.
Як перевірити, чи компанія може брати участь в «Дія City»
Про умови вступу до «Дія City» AIN.UA писав раніше, коротко нагадаємо їх тут (їх також можна подивитись у ст. 5 Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні:
- Щоб стати резидентом «Дія City», компанія має бути зареєстрована в Україні.
- Здійснює один або кілька видів діяльності, визначених ч. 4 ст. 5 даного Закону (зокрема, програмування, тестування та видання софта, створення комп’ютерних ігор та баз даних і т.п. — повний список у кінці матеріалу, детальніше дивіться наступний розділ).
- Розмір середньої зарплати за місяць — не менше ніж 1200 євро за офіційним курсом гривні до євро.
- Середня кількість працівників та гіг-спеціалістів компанії — не менше дев’ятьох.
- Не менше 90% відсотків доходу має бути кваліфікованим (тобто, від видів діяльності, визначених у ч. 4 ст. 5 Закону).
Якою діяльністю може займатись резидент «Дія City»
Види діяльності, які законодавці хочуть стимулювати цим Законом, і якими має займатись компанія, щоб вступити до «Дія City», наступні (ми трохи скоротили список, але це — основні види діяльності, які в ньому є):
- Комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, керування комп’ютерним устаткованням, які включають:
- розроблення, модифікація, тестування та технічна підтримка програмного забезпечення, включаючи комп’ютерні ігри; інші роботи на усіх етапах життєвого циклу розробки програмного забезпечення, включаючи бізнес-аналіз, дизайн користувацьких інтерфейсів і т.п.;
- розроблення системного програмного забезпечення, прикладних програм, зокрема комп’ютерних ігор, баз даних, веб-сайтів;
- налаштування програмного забезпечення, щоб воно функціонувало в рамках інформаційної системи клієнта та пристроях кінцевих користувачів; налаштування програмного забезпечення, розробленого третіми особами;
- планування та проектування інтегрованих комп’ютерних систем, які поєднують апаратні засоби та програмне забезпечення; консультації та навчання користувачів таких систем;
- керування й експлуатація комп’ютерних систем клієнтів та/або засобів оброблення даних;
- інші розроблення, модифікація, тестування та технічна підтримка комп’ютерних ігор.
- Видання комп’ютерних ігор.
- Надання програмних продуктів, у тому числі комп’ютерних ігор, в онлайні.
- Освітня діяльність у галузі IT.
- Оброблення даних і пов’язана із цим діяльність, крім надання інфраструктури для оброблення даних та розміщення (хостингу); діяльність веб-порталів; сюди входить автоматизоване оброблення даних, автоматизоване складання звітів, керування веб-сайтами та ін.
- Дослідження та експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук, пов’язані з IT.
- Проведення маркетингових кампаній та надання рекламних послуг з використанням програм, розроблених за участю резидента «Дія City».
- Діяльність організаторів кіберспортивних змагань, кіберспортивних команд, центрів та клубів, призначених для таких змагань.
- Діяльність постачальника послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів.
- Забезпечення кібербезпеки інформаційно-комунікаційних систем, в тому числі, виявлення та захисту від кібератак, ліквідації їх наслідків і т.п.
- Робототехніка.
- Інші види діяльності, які визначає Кабмін.
Як подати заявку на участь в «Дія City»
Деталей про те, як саме працюватиме вступ до «Дія City», поки не надто багато. В Мінцифри говорять, що вступ має бути простий та декларативний. Що відомо про те, як це відбуватиметься?
- Щоб вступити до «Дія City», компанії, що зареєстрована як юридична особа, потрібно буде подати відповідну заяву до Мінцифри.
- Таку заяву можна буде подати на окремому порталі, який на разі готує Міністерство. Про запуск порталу AIN.UA повідомить додатково.
- При введенні базових відомостей про компанію вся інша інформація автоматично підтягнеться з державних реєстрів.
- Заявнику залишиться лише перевірити коректність фінальної інформації, підписати заяву електронним підписом та натиснути кнопку «Подати заяву».
- Декларативний принцип подачі заяви на вступ означає, що якщо немає причин для її повернення без розгляду, компанія автоматично стає резидентом спецрежиму. Як повідомили у відомстві, у «Дія City» діятиме принцип мовчазної згоди: якщо впродовж 10 днів немає рішення — воно вважається позитивним.
- Причиною для повернення заяви без розгляду можуть бути помилки, відсутність довіреності, що підтверджує повноваження представника компанії, відсутність у ЄДР інформації про компанію та прохання заявника. Причиною для відмови у резидентстві також може бути наявність негативних критеріїв.
- Після подання заяви на резидентство компанію перевірятимуть на негативні критерії. Для цього Мінцифра користуватиметься відкритими джерелами — державними реєстрами, базами даних, інформацією від державних органів та міжурядових організацій. Жодних документів і довідок надавати не потрібно.
- Негативні критерії (які є причиною відмови) — це, приміром, якщо компанія зареєстрована не в Україні, є неприбутковою, яка не розкрила бенефіціарів, у якої є акції, що належать прямо чи опосередковано державі РФ чи її громадянину, і таке інше. Повний перелік негативних критеріїв можна подивитись у ч. 2 ст. 5 вказаного Закону.
- Через 3-6 місяців резидентства компанія повинна подати звіт про відповідність критеріям та аудиторський висновок. Стартапи подаватимуть його тільки через рік після резидентства.
Коли з’явиться більше даних, будемо доповнювати матеріал.