Росія намагається перекрити доступ українських військ до інтернету через супутниковий зв’язок Starlink. Як повідомляє «Економічна правда» з посиланням на The Washington Post росіяни місяцями експериментувала зі своїми системами радіоелектронної боротьби (РЕБ) «Тобол», намагаючись порушити передачу даних Starlink.

Що росіяни роблять для боротьби з супутниковим зв’язком?

  • The Washington Post із посиланням на секретну доповідь американської розвідки (яка була опублікована в Discord) зазначає, що Москва протягом кількох місяців експериментувала зі своїми системами радіоелектронної боротьби «Тобол», намагаючись перервати передачу Starlink в Україні.
  • Документ датується березнем і не вказує на те, чи були успішними випробування Росії.  Але відкриття розвідки підтверджує те, що спостерігачі лише припускали раніше: програма радіоелектронної боротьби, нібито розроблена для захисту сателітів Кремля, може бути використана для того, щоб атакувати українців, які використовують супротивний зв’язок.
  • Українські війська повідомляли про порушення зв’язку в жовтні, коли вони просувалися до російських позицій під час успішних контрнаступів на півдні та сході. Тоді було припущення, що SpaceX обмежила доступ до інтернету в цих районах, щоб росіяни не могли ним користуватися.
  • Залишається незрозумілим, чи були перебої в роботі Starlink, про які повідомлялося в Україні, є результатом російських експериментів з «Тоболом» або іншими засобами глушіння, наприклад «Тірада-2».
  • Речник Міністерства оборони України Костянтин Жура заявив, що в Києві знають про зусилля Росії та «вживають заходів для їх нейтралізації». 

Як саме може бути пошкоджена мережа Starlink?

  • Аналітики виявили щонайменше сім комплексів «Тобол» в Росії, всі вони розташовані поруч з об’єктами, що використовуються для відстеження супутників.
  • Хоча розміщення Росією комплексів «Тобол» по всій країні може свідчити про те, що вони використовуються в оборонних цілях, три об’єкти, про які йдеться в оцінці американської розвідки – один під Москвою, один поблизу Криму і ще один у Калінінграді — є найближчими до України, що робить їх придатними для атаки українських засобів зв’язку.
  • Згідно з даними Secure World Foundation, втручання супутників може відбуватися в двох місцях: у космосі, націлюючись безпосередньо на супутники, і на землі, де зброя може вражати приймачі. 
  • Перешкоди, які виникають у космосі, відомі як перешкоди висхідній лінії зв’язку, змішують сигнал із вихідним мовленням, що спотворює інформацію, яку отримують усі користувачі цього супутника. За словами Барта Хендрікса, дослідника , який уважно стежив за програмою, «Тобол» майже напевно працює таким чином.
  • Наземний метод, відомий як перешкоди низхідній лінії зв’язку, передає сигнал на тій самій частоті, що й супутник, що перешкоджає підключеним пристроям отримати правильний сигнал. Цей метод має меншу площу дії, оскільки він залежить від того, чи глушник достатньо близько до систем, яку він має намір порушити.