Українські розробники створили платформу Mantis Analytics на базі штучного інтелекту, яка дозволяє моніторити та аналізувати інформаційний простір, виявляючи маніпуляції та фейки. Редактор AIN.UA розпитала деталі.

Що таке Mantis Analytics

  • Mantis у режимі реального часу обробляє тисячі повідомлень та гігабайти даних зі ЗМІ, соцмереж, інформаційних платформ. Потім компонує все на інтерактивній карті.
  • Дані допомагають ефективніше протидіяти дезінформації й ворожій пропаганді. Адже кожен може побачити, як росіяни поширюють фейки та обмінюються інформацією.
  • Mantis Analytics повністю базується на сучасних технологіях машинного навчання, використовує моделі NLP і LLM для швидкого й ефективного аналізу величезних обсягів неструктурованих даних.
  • Mantis народився як волонтерський проект, який протестували в межах defense-tech-кластера Brave1. Докладніше про кластер та що він пропонує стартапам в оборонній сфері можна за посиланням нижче.

Історія стартапу

  • Mantis Analytics заснували Максим Терещенко (СЕО), Остап Вихопень (СТО) та Антон Тарасюк (Директор з експертизи). В команді наразі більше 10 людей, половина з яких працюють на фултайм.
Зліва направо: Остап, Максим, Антон. Фото: Ілля Рева

«Все почалося з волонтерської ініціативи. В березні 2022 року всі намагалися придумати, чим допомогти. Було безліч різних чатів, де люди кооперуватися, щоб щось робити. Рекламники сиділи в чаті, журналісти сиділи в чаті, і звісно AI-комʼюніті сиділо в чаті. В одному з таких чатів серед AI, ML, NLP спеціалістів виникла ідея зробити інструмент, який би допоміг аналізувати інформаційне поле, щоб мати змогу з усієї тої інформації, яка тоді неслася і несеться сьогодні, витягувати важливі дані, які допоможуть зрозуміти, де правда, а де — брехня, що кажуть вороги, та як протидіяти їм найкращим чином, – розповів AIN.UA Антон Тарасюк.

Потім була співпраця з РНБО — задача: моніторити інформаційний простір, бачити основні наративи, які просуваються ворогом, щоб їм протидіяти. 

Поступово зʼявлялися інші користувачі, клієнти. В лютому 2023 стало зрозуміло, що «не можна спинити ідею, час якої настав. У нас в команді – кращі спеціалісти з NLP та МL в Східній Європі з великим міжнародним досвідом. У нас вже є продукт. Значить – це стартап! Зараз ми знаходимося на етапі повної корпоратизації і переходимо до залучення перших посівних інвестицій».

  • За словами Антона, Mantis Analytics вже спілкуються з інвестиційними фондами, планують найближчим часом залучити seed-раунд. До цього продукт розвивали власним коштом, на інфраструктурні та інші гранти. Зокрема, отримали $25 000 від Brave1.
  • Mantis Analytics співпрацює з РНБО. Окрім цього, з кількома державними установами, яких в стартапі не можуть розголошувати. Щодо іноземних користувачів, то станом на вересень стартап вже має комерційний комітмент з одним американським аналітичним центром та веде переговори з ще одним.
  • Поки Mantis Analytics готує платформу до продакшн-стану команда сфокусована на проєктній співпраці. Надалі планується продавати підписку на платформу. Компанія не планує закривати волонтерські проекти, бо допомагати державі захищати когнітивну безпеку є частиною місії стартапу. Крім цього, така співпраця є цінним джерелом експертизи. 
  • Наразі працює перша версія MVP Mantis Analytics, якою в тестовому режимі вже користується частина клієнтів. В кінці вересня компанія планує запустити другу версію MVP, в якій буде значно розширений набір функцій. Наступною буде вже продакшн-версія.