Підсумки-2023. Головні інвестиції року

Повномасштабне вторгнення росії в Україну, звісно, позначилося і на українському ринку інвестицій. У 2022-му український ринок отримав неочікувані 98 інвестицій (ангели, early stage, later stage та private equity), а за перше півріччя 2023 року – усього 42. Причина такої різниці — більшість угод першої половини 2022 року часто були узгоджені, а іноді й оформлені ще до повномасштабного вторгнення. Про це йдеться у Book of Ukrainian Tech, великому дослідженні української ІТ-галузі від команд AIN.UA, Molfar та N1 investment fund.

Після 24 лютого 2022 року український IT-ринок побачив зменшення кількості інвестицій не тільки від іноземних венчурних фондів. З 18 активних місцевих інвестиційних фондів, що мали більше одного року оперування в Україні на 24 лютого 2022 року, з початком вторгнення продовжили діяльність тільки шість. Але одночасно додались сім нових: три запустилися напередодні вторгнення, і ще чотири — у перші місяці після.

Однак, попри зниження активності, інвестиції в українські та засновані українцями іноземні компанії продовжуються, а разом із ними — інвестиції українських венчурних фондів.

Ми зібрали в одному тексті обрані інвестраунди за 2023 рік. Це – перша частина підсумкового матеріалу. В наступних статтях редакція розповість про цьогорічні стартап-запуски та експансії.

$70 млн для Preply

Цього року заснована українцями EdTech-компанія Preply залучила $70 млн акціонерного та позикового капіталу. Новий раунд фінансування очолила компанія Horizon Capital, що спеціалізується на інвестиціях в акціонерний капітал, також у раунді брали участь Reach Capital, Hoxton Ventures тощо. Фінансування дозволить збільшити обсяг серії С до $120 млн.

Preply у 2012 році заснували українці Сергій Лук’янов, Дмитро Волошин та Кирило Бігай. Це онлайн-платформа для вивчення мов, яка дозволяє з’єднувати викладачів з учнями за допомогою алгоритму машинного навчання. Команда компанії складається з 500 співробітників 60 різних національностей у 30 країнах світу.

$22 млн для Fintech Farm

У квітні британська компанія Fintech Farm закрила раунд B на $22 млн. Лід-інвестором виступив фонд Nordstar, а сам раунд є комбінацією еквіті та convertible loan. За даними AIN.UA, оцінка компанії перевищує $100 млн.

Fintech Farm була заснована у 2020 році трьома українцями: Дмитром Дубілетом, Олександром Вітязєм та Миколою Безкровним. Це платформа для запуску необанків у партнерстві з традиційними банками по всьому світі. Першим проєктом Fintech Farm став Leobank, який компанія запустила в Азербайджані з місцевим банком Unibank.

$15 млн для DressX

У березні американський стартап DressX закрив новий інвестиційний раунд залучивши $15 млн. Лід-інвестор раунду — фонд Greenfield Capital з Берліну. Також до списку приєднались Slow Ventures, Warner Music, The Artemis Fund, Red DAO.

DressX заснували українки Дар’я Шаповалова й Наталія Моденова у 2020 році. Стартап створив платформу, на якій продається цифровий одяг, а також працює з іншими маркетплейсами та платформами. Отримані кошти команда направила на розвиток платформи, удосконалення свого застосунку, маркетинг та імплементацію нових функцій.

До $15 млн для GoIT

У листопаді українська онлайн-школа програмування GoIT залучила інвестиції від Growth Fund IV — нового фонду Horizon Capital. Сторони не розкривають точну суму та деталі угоди, але, за нашими даними, може йтися про чек у $10–15 млн за міноритарну частку у 25 %.

Інвестицію GoIT планує спрямувати на розширення присутності на ринках Польщі, Румунії, Колумбії та Південно-Східної Азії. Також тестуватимуть нові ринки: Туреччина, Чилі, Мексика та Вʼєтнам.

$5,5 млн для NewHomesMate (раніше Propertymate)

Український стартап NewHomesMate (раніше Propertymate) залучив $5,5 млн інвестицій у травні цього року. Участь у раунді взяли американські венчурні компанії Gaingels, Asymmetry Ventures, ангельський синдикат Unpopular Ventures, а також українські Geek Ventures, Flyer One Ventures, SID Venture Partners, U.Ventures та ранній інвестор Pragmatech Ventures — фонд співзасновника iDeals Євгена Сергеєва.

Стартап був заснований у 2018 році українськими підприємцями Богданом Гнатковським та Софією Вишневською. Команда працює над платформою, яка дозволяє покупцям первинної нерухомості знайти інформацію про новобудови. Основний ринок клієнтів – у США.

$4 млн для Haiqu

У червні 2023 року американсько-український стартап Haiqu оголосив про закриття preseed-раунду фінансування на суму $4 млн. Раунд очолили американські фонди MaC Venture Capital та Toyota Ventures, за участю SOMA capital, українських u.ventures, SID Venture Partners, Roosh Ventures, а також приватних інвесторів.

Haiqu у 2022 році заснували американець Річард Гіван та українець Микола Максименко в межах канадського deep-tech-акселератора Creative Destruction Lab. Стартап створює технології для підвищення ефективності квантових комп’ютерів. Інвестиції планували спрямувати в розробку продукту та розвиток партнерської екосистеми для його запуску на ринок.

$3,2 млн для Instock

У грудні український стартап Instock залучив $3,2 млн нового фінансування під керівництвом Amazon Industrial Innovation Fund. Інвестиції збільшують початкове фінансування Instock до загальної суми $6,2 млн. Раунд спільно очолили OneWay Ventures і Lux Capital, участь у фінансуванні також узяли Commerce VC, u.ventures, Cybernetix Ventures та інші інвестори, що працюють в екосистемі робототехніки та електронної комерції.

Стартап у 2022 році заснував українець Єгор Анчишкін. Він працює над роботизованим сервісом для складів, за словами засновника, система може зменшити витрати на виконання замовлень у 10 разів, а також надати підприємствам електронної комерції більшої гнучкості.

$3 млн для AiSDR

У листопаді цього року український стартап AiSDR залучив $3 млн інвестицій. Інвесторами стали: американські Y Combinator, Rebel Fund, Pioneer Fund, Bluepointe Ventures, українські SID Venture Partners, Flyer One Ventures, британські SCM Advisors, керівний партнер DST Global Рахул Мехта, COO Rippling Метт МакІнніс, інвестор Figma та Notion Терренс Рохан, а також — керівний партнер 408 Ventures Нік Білогорський.

Стартап AiSDR був заснований у серпні 2023 року братами Юрієм та Олегом Зарембами та займається розробкою інструменту на основі ШІ, який створює персоналізовані електронні рекламні кампанії та організовує зустрічі з потенційними клієнтами.

$1,7 млн для GameTree

Наприкінці року українсько-американський ігровий стартап GameTree залучив $1,7 млн seed-фінансування. У раунді взяли участь Corazon Capital, Full Stack Ventures, Goodwater Capital, 32-Bit Ventures і Expert Dojo, також компанія отримала грант від Overwolf.

Стартап GameTree у 2019 році заснували Дана Сидоренко та Джон Уке. Його основний фокус — створення інклюзивних, нетоксичних і дружніх ігрових спільнот у глобальному масштабі.

$1,5 млн для Deus Robotics

Наприкінці лютого український стартап Deus Robotics залучив $1,5 млн від українського венчурного фонду SMRK. Оцінка стартапу в цьому раунді склала $15 млн.

Deus Robotics у 2018 році заснував програміст Павло Пікулін, він інвестував у проєкт $1 млн із власної кишені, і додатково $500 000 ангельских інвестицій. В основі рішень Deus Robotics — AI-технологія орієнтування та координації роботів у просторі, яка швидко інтегрується в процеси операторів складів.

За оцінкою команди стартапу, ринок логістичних роботів у США складає $7,5 млрд та може зрости в 40 разів до 2042 року. Із новим раундом фінансування стартап планує більше ресурсів виділяти на роботу із клієнтами та розвиток свого R&D. Залучені кошти підуть на пошук нових клієнтів у США та Європі, а також розширення лінійки промислових роботів.

$1,5 млн для Deskree

Заснований українцем стартап Deskree у вересні цього року залучив $1,5 млн seed-інвестицій від Forum Ventures, Hustle Fund, N49P, Flair Ventures, ZAKA VC, League of Innovators, AAl VC, а також українських Flyer One Ventures та Vesna Capital.

Deskree у 2021 році заснував українець Дмитро Гречко як внутрішній стартап своєї ІТ-компанії Deskree Studio. Платформа створена для nocode-побудови бекенд-інфраструктури – спрощує створення серверної інфраструктури, усуваючи потребу в дорогих спеціалістах DevOps і хмарних архітекторах.

$1,3 млн для Masthead Data

У червні стартап з українськими фаундерами Masthead Data підняв preseed-раунд у розмірі $1,3 млн. Участь у раунді взяли фонди SMOK Ventures, DEPO Ventures, Monochrome, Alchemist Accelerator, а також ангельські інвестори із Snowflake, колишні співробітники Uber, Google тощо.

Masthead Data був заснований українцями Юлією та Сергієм Ткачовими. Він розробляє сервіс, який дозволяє бізнесам у режимі реального часу відстежувати помилки та аномалії у великих масивах даних, без доступу до даних клієнта й без збільшення його витрат на хмарні обчислення. Штаб-квартира стартапу розташована в Торонто, Канада.

$1 млн для Fuelfinance

У січні український стартап Fuelfinance залучив $1 млн у раунді seed на розвиток продукту для фінансового планування в стартапах. Серед інвесторів — CEO Bolt Маркус Вілліг та Джон С. Кім з SendBird, а також фонди Stratmind та BADideas.fund, що фокусуються на Східній Європі.

Fuelfinance був заснований у 2019 році українкою Альоною Мисько, згодом, у 2021 році, до компанії як співзасновник приєднався Ярослав Ажнюк. На сьогодні, більша частина команди — українці, а найбільшим ринком збуту компанії є США.

$1 млн для Zeely

У квітні український стартап Zeely залучив $1 млн seed-інвестицій від українських фондів Vesna.Capital, ZAS Ventures та Angel One Fund, білоруського Imaguru Ventures, а також бізнес-ангелів.

Zeely — це мобільний застосунок зі штучним інтелектом для збільшення продажів малого бізнесу. Стартап заснували українці Дмитро і Ярослав Самойлюки та Аліна Бондаренко. Аудиторія Zeely — користувачі зі США, Великої Британії, Бразилії та Мексики. За словами співзасновника фонду ZAS Ventures Андрія Зінчука, усього їх понад 8000, а MRR (регулярний щомісячний дохід) продукту складає більше ніж $45 000, темп зростання — 150 % щоквартально.

$900 000 для Workee

У липні український стартап Workee залучив фінансування на $900 000, а його оцінка post-money склала $9–12 млн. У новому раунді інвестицій Workee взяли участь SMOK Ventures, сфокусований на українських проєктах каліфорнійський фонд Slava Ventures і кілька ангелів із Кремнієвої долини, чиї імена розкривають.

Workee розробляє систему управління онлайн-бізнесом для фрілансерів. Він був заснований у травні 2020 року Ігорем Бауманом, Артемом Канакі та Євгеном Кисельовим. Головний офіс розташований у Делавері, США, R&D — у Києві. Стартап також має офіси в Литві та Чехії.

$800 000 для Awesomic

У березні український стартап Awesomic залучив $800 000 інвестицій від Pioneer Fund, Flyer One Ventures, Red Rooster Ventures, керівного директора Y Combinator Майкла Сібела та партнера Y Combinator Джареда Фрідмана. Це додаткові інвестиції до попереднього раунду стартапу у 2021 році, на $2 млн.

Awesomic у 2020 році заснували Роман Севастьянов та Анастасія Павлишина. Відтоді з платформою попрацювали понад 800 компаній, з них приблизно 100 — стартапи з Y Combinator. Awesomic розробляє алгоритм, який швидко зв’язує компанії з перевіреними дизайнерами. Команда планувала витратити залучені кошти на розширення географії своєї роботи та подолання впливу війни.

$500 000 для Aspichi

Нові інвестиції в березні також залучив український стартап Aspichi — $500 000 від українського венчурного фонду SMRK. Стартап був заснований українцями Віктором Самойленком і Максом Гончаруком.

Aspichi інкорпорований у Делавері, але R&D розташовано в Києві. Команда працює над VR-платформою для інтерактивного стрімінгу 360-градусного просторового відео й аудіо у VR-шоломі. Це дозволяє відтворити реальність у шоломі в реальному часі й надати можливість користувачам комунікувати.

Залучені кошти команда планувала витратити на підвищення технологічного рівня платформи, залучення талановитих інженерів та розширення кола early adopters client base.

$500 000 для Prengi

Стартап Prengi, що розробляє SaaS-платформу для управління об’єктами нерухомості, також залучив $500 000 seed-інвестицій у березні цього року — від фонду SMRK. Нині оцінка Prengi складає $3 млн.

Prengi — це онлайн-платформа для автоматизації бізнес-процесів обслуговування об’єктів нерухомості, яка була запущена у 2015 році. Засновником і СЕО проєкту є українець Сергій Шульга. Штаб-квартира Prengi розташована у Флориді. Залучені кошти стартап планує інвестувати в розширення своєї присутності в США, а також вихід на ринки Європи та Близького Сходу.

$400 000 для Getpin

У листопаді Український стартап Getpin залучив $400 000 seed-фінансування від чеського венчурного фонду Presto Ventures. Стартап спрямує залучені кошти на вдосконалення продукту й розширення команди в Європі, а також на вихід на ринки Латинської Америки.

Getpin заснував IT-підприємець Володимир Лещенко в серпні 2019 року. Стартап займається розробкою інструменту онлайн-маркетингу, який допомагає компаніям із фізичними точками продажу залучати клієнтів, які шукають товари чи послуги поблизу.

€250 000 для InputSoft

У травні український авіаційний стартап InputSoft залучив раунд на €250 000. Лід-інвестором виступив український фонд SID Venture Partners, також вклалися Sigma Software Labs та Torino Cities of the Future Techstars Accelerator.

Стартап був заснований у лютому 2021 року Анастасією Смик, Валентином Завадським та Андрієм Смиком. InputSoft — це SaaS-платформа для оптимізації використання людських і технічних ресурсів та аналізу даних в аеропортах. Після початку повномасштабного вторгнення компанія розпочала роботу з виходу на європейський ринок.

До $125 000 для Swarmer

У листопаді український ШІ-стартап Swarmer залучив фінансування від фонду та акселератора D3. Сума інвестицій не розголошується. Відомо, що стандартний чек D3 в межах акселератора складає $125 000.

Swarmer заснували Сергій Купрієнко та Алекс Фінк у травні 2023 року. Стартап спеціалізується на програмному забезпеченні для управління місіями роїв безпілотників (коли в небі перебувають два й більше БпЛА, але мета у всіх одна). Залучені від D3 кошти в Swarmer планують витратити на прискорення розробки та розгортання Центру управління польотами ШІ в різних галузях.

Інвестиції українських фондів у 2023 році

Toloka.vc у Gin

У грудні цього року Український венчурний синдикат Toloka.vc інвестував 510 000 фунтів у британську компанію із виготовлення електровелосипедів з українською співзасновницею Gin. Toloka.vc очолює інвестиційний раунд, увійшовши до складу ради директорів стартапу.

Gin був заснований у 2022 році українкою Мариною Власенко та індійцем Рахулом Пушпом. Gin виробляє гібридні велосипеди для поїздок на довгі дистанції. Український синдикат Toloka.vc був заснований Олександром Колбом (Promodo), Ігорем Шойфотом (TMT Investments) та Тарасом Кириченком («Нова пошта») у травні 2023 року.

Hypra у Trinetix

У жовтні цього року український Фонд Hypra провів найбільшу угоду у своїй історії і одну з найбільших на місцевому ринку. Hypra інвестувала $10 млн у сервісну міжнародну компанію Trinetix. Вона розпочала роботу у 2011 році, а керівником та співзасновником Trinetix є українець Олександр Строжемін.

Український Hypra fund був заснований Ігорем Перцією у 2022 році та здебільшого фокусується на проєктах галузі Web 3.

Flyer One Ventures у Scalestack

У листопаді український фонд Flyer One Ventures став одним із провідних інвесторів у американську компанію Scalestack, що розробляє платформу RevOps для збагачення, пріоритезації та активації даних на основі штучного інтелекту. Компанія зібрала $1 млн для подальшого розширення.

Flyer One Ventures — це інвестиційний фонд від групи Genesis (раніше називався Genesis Investments), запущений у 2018 році, який інвестує в стартапи на ранній стадії з Європи та Північної Америки. Середній чек фонду коливається в межах від $150 000 до $500 000. Команда фірми розташована в Києві, Лондоні та Варшаві.

N1 у SteadyPay

У березні 2023 року британський фінтех-стартап SteadyPay залучив $3 млн seed-інвестицій. Серед інвесторів — український фонд N1. Стартап SteadyPay був заснований британцем Джоном Дауні та українцем Іваном Істоміним та розробляє кредитну платформу для людей із нестабільним доходом.

N1 — український фінтех-фонд, у портфель якого також входить другий за розмірами мобільний банк в Україні sportbank, інноваційна платіжна система Asquad, TRANSENIX — сервіс із технологією Tap2Phone, що перетворює смартфон на платіжний термінал.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук